Dil Eğitimi, Spor ve Kültürle İç İçe Bir Yaz Tatili: NDS’nin 45 öğrencisi için Fransa’da düzenlediği 2018 Saint-Malo Gezisinin Birinci Etabı

1-18 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Hazırlık sınıfı eğitimlerini tamamlayan 45 öğrencimiz Müdür Yardımcısı Yeşim Özçubukçu, İngilizce öğretmeni Veysel Işıklı, Hemşire Elif Çamur ve Rehberlik Sorumlusu Gökçe Bilici eşliğinde Fransa’ya gittiler.

Bretanya’da her yıl düzenlenen bu etkinlik, öğrencilere yaz dönemindeki eğitim gezileri sırasında, dil bilgilerini pekiştirme ve kültür ve spor etkinliklerine katılma olanağı sunuyor.

Her yıl olduğu gibi, Saint-Malo’daki Centre d’Echanges Internationaux (C.E.I) ve Providence Lisesi iş birliği ile düzenlenen bu eğitim gezisi, gençlere, büyük çoğunluğu İspanyol öğrencilerden oluşan 10’a yakın farklı milliyetlerden yeni arkadaşlar tanıma fırsatı da veriyor.

Öğrenciler ev sahibi ailelerin yanında konaklıyor ve her sabah C.E.I.öğretmenleri tarafından verilen üç saatlik Fransızca derslerini izliyorlar. Bazı öğleden sonraları ise, bu dersleri pratik etkinlikleri tamamlıyor.

Geriye kalan yarım günler boyunca ise öğrenciler, zamanlarını çeşitli spor (yelken, binicilik), oyun ve kültür etkinliklerine ayırıyorlar: Kılavuz eşliğinde Saint-Malo ve Dinant şehirleri ile Saint-Michel Dağı turu, Saint-Malo içinde turistik ralli, gemiyle gezinti, Pleumeur-Bodou Planetaryumu ve Galya Köyü ziyaretleri, Breton krepleri atölyeleri, bunlardan bazılarını oluşturuyor.

Öğrenciler pazar günlerini ise İstanbul’dan gelen konuklarına yönelik hoş programlar hazırlamaya çabalayan ev sahibi ailelerle geçiriyorlar.

Hem Fransızca pratik hem de Fransız kültürünün keşfi açısından öğrencilerimize çok zengin olanaklar sunan bu eğitim gezisi hakkında günlük gazete Ouest France’ta bir makale yayımlandı.

Makalenin linki şöyle: https://www.ouest-france.fr/bretagne/saint-malo-35400/96-jeunes-lyceens-en-sejour-linguistique-saint-malo-5889438