DSMUN 2014 İstanbul’daki Darüşşafaka lisesinde başladı

Öğrencilerimizden MUN/EYP kulübünde bulunan Ege Akpınar, Emre Cem Kaya, Deniz Tan, Selin Ataman, Deniz Erni, Zeynep Mercan, Yasemin Akar, İlayda Keçeli, Elif Kayalı, Selin Erdem, Aksel Sabah, Aslı Serra Arabacı, Derya Yavuz, Ceylin Bormalı ve Duhan Yendi, İstanbul’da Darüşşafaka Lisesi’nde 17-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferansına İran, Mısır ve Kuzey Kore delegeleri olarak katılarak, okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.

Orta Doğu’daki kritik durumdan savaş suçlarına, bulaşıcı hastalıkların yayılmasından Körfez Savaşı’na kadar geniş bir konu yelpazesinde araştırma yapmış, ülkelerinin fikirlerini savunmuşlardır.

Silahsızlandırma, Çevre, İnsan Hakları gibi başlıca komitelerin bulunduğu bu konferansta, üç gün süresince dünya sorunlarına çözümler aramış, karar taslakları hazırlayıp son gün bütün katılımcıların bir arada olduğu Genel Kurul’da bu kararları tartışmışlardır.

Ayrıca, İdil Karaca konferansa «basın görevlisi» olarak katılmış, konferans süresi boyunca yapılan etkinliklere ve çıkarılan günlük gazetenin hazırlanmasına katkıda bulunmuştur.