français | Türkçe

giriş

Cihat Aşkın, keman & Roberto Issoglio, piyano

12 Mayıs 2014, 19:30

| Konser , Herkese açık

Klasik müzik

Davetiye için, buraya tıklayın.

Keman ve Piyano Resitali

Cihat Aşkın, Keman

Roberto Issoglio, Piyano

Program:

*** Ara ***

Cihat Aşkın, Keman

İstanbul’da doğdu. Henüz çok küçükken müziğe olan ilgisini keşfeden ailesi tarafından konservatuvara kaydı yaptırıldı. Olağanüstü yeteneği ve disiplinli çalışmaları ile başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren Cihat Aşkın, Prof. Dr. Ayhan Turan’ın sınıfından mezun oldu. On iki yaşında ilk resitalini veren Aşkın, on beş yaşına geldiğinde tüm Paganini Kaprisler’i çalıyordu. Müzik eğitimine Londra’da bulunan Royal College of Music’de Rodney Friend ve The City Univercity’de Yfrah Neaman ile devam etti. Ustalar, Ruggierro Ricci ve Dorothy Delay ile kısa süreli çalışmaları olan Aşkın, Mastır ve Doktora programlarını bitirerek yurda döndü. İTÜ’de 1998’de Doçent, 2006’da Profesör unvanlarını aldı. Aynı çatı altında, 1999’dan 2012 yılına dek Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurucusu ve eş başkanı olarak akademik görevlerini ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmüş olan Prof. Dr.Aşkın, 2008-2012 yılları arasında Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü görevini yerine getirdi.

Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak tanınan ve tanıtılan Prof. Dr. Aşkın, Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Haendel gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın dört bir yanında, Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da bulunan birçok sanat merkezinde konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. Bulgaristan, Sırbistan, Polonya, İsrail ve İsviçre gibi ülkelerde gerçekleştirilen uluslararası yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi.

Kalan Müzik sanatçısı olan Cihat Aşkın, değerli bestecilerimiz U.C.Erkin ve N.K.Akses’e ait konçertoların ilk CD kaydını gerçekleştirdi. Çağdaş Türk eserlerinin yanı sıra, besteleri kendisine ait olan birçok eseri albüm hâline getirdi. 2006 yılında, dünya keman literatüründe bir ilk olan Kreutzer 42 Etüd albümü yayınlandı. Keman ve başka enstrümanlar için aranjmanlar ve film müzikleri ile ilgili çalışmalar yaptı, radyo ve TV kayıtları gerçekleştirdi. Kalan Müzik’in yanı sıra Warner Classics ve CPO firmaları ile çalıştı.

Menuhin ve Flesch yarışmaları dâhil birçok ödülün sahibi olan Prof. Dr.Aşkın, 2002’de Roma Foyer des Artistes ve 2009’da The J. F. Kennedy Center for the Performing Arts - Gold Medal ödüllerine layık görüldü. Cihat Aşkın 2007 Mart ayında İstanbul Oda Orkestrası ve Ensemble oda müziği topluluğunu kurarak, günümüzün kaliteli müzik ihtiyacına cevap verebilmek üzere yurt içi ve yurt dışında konserler vermeye başladı.

Tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile “Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları” (CAKA) ismini verdiği projesini 2004 yılında hayata geçiren Cihat Aşkın, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen nice yetenekli çocuğun eğitimi ve gelişimini desteklemek için keman ustalık sınıfları ve mini konserler düzenlemeye başladı. CAKA, Andante’nin düzenlediği 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Klasik Müzik Etkinliği” ödülüne layık görüldü. Sanatçı, 1999-2010 yılları arasında İsrail’de bulunan Keshet Eilon Keman Ustalık Sınıfları fakülte üyesi olarak görev yapmıştır.

Basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılan sanatçıya, Yalçın Tura, Ertuğrul Oğuz Fırat, Arda Ardaşes Agoşyan ve Oğuzhan Balcı, kendi besteledikleri keman konçertolarını ithaf etmişlerdir.

Sanatçı, konserlerinde Jean-Baptiste Vuillaume (1846) ve Joseph Gagliano (1796) kemanları ile çalmaktadır.

Roberto Issoglio, piyano

Roberto Issoglio piyano eğitimine doğduğu kent olan Torino’da başlamış ve Almanya’nın Schwelm kentindeki Ibach Akademisinde Roland Pröll ile devam etmiştir. Piyanoyu geliştirme derslerini Pavel Gililov ve Peter Lang (Salzburg Mozarteum Üniversitesi) ile sürdürdükten sonra, Akademiden en iyi dereceyle mezun olup müzisyenlik ve piyano öğretmenliği diplomasını almıştır.
Müzisyen solist olarak ulusal ve uluslararası Oda Müziği topluluklarında çalışmış; 2002’de, BBC Orkestrası ve Londra Filarmoni Orkestrası ve daha sonra Berliner Philharmoniker’ın müzisyenleriyle birlikte çalmıştır. Birçok kez birincilik ödülüne layık görülmüş, aynı zamanda piyano ikilisi, flüt ve piyano ikilisi olarak müzik geliştirme dersleri vermiştir.
Kendisini yetenekli bir enstrümantalist olarak tanımlayan eleştirmenlerin büyük takdirini kazanmıştır. 1998’de, flütçü Silvano Dematteis ile birlikte kaydetmiş olduğu “Von Mozart bis Chaminade” CD’si çok sayıda olumlu eleştirinin yanında, ünlü müzik eleştirmeni Giorgio Pestelli’nin de takdirini kazanmasına neden olmuştur. Mozart’ı yorumlayışındaki başarısı nedeniyle yeni bir yetenek olarak kabul edilmiştir.
Birçok Alman kanalında yayınlanan ilk CD’sini 2001’de Milano’daki plakevi Videoradio Classics aracılığıyla çıkartmış, çalışmalarına çok sayıda Oda Müziği kaydı da eklenmiştir. Sanatçı, 2004’den bugüne, “St. Martin in the Fields” tarafından üç kez Londra’ya davet edilmiş, Piyano ikilisi, flüt ve piyano ikilisi olarak geliştirme dersleri vermiş, ayrıca 2006, 2008 ve 2010’da Torino’da ve 2007’de Tarascon’da Uluslararası Müzik Turnuvası’nda (TIM) jüri üyeliği yapmıştır.
Eylül 2011’de, Mozart’ın iki piyano ve orkestra için konçertosunu Bruno Canino ile ikili olarak, Münih Bayerische Filarmoni Orkestrası eşliğinde yorumlamıştır. Önümüzdeki sezon için ise, çok sayıda resital, Oda Müziği konseri ve Bruno Canino (dört elle düo), Jullius Berger, Claudio Ferrarini, David Riondino, Milo Manara (Lorenzo Da Ponte üzerine gösteri) gibi sanatçılarla işbirliği programlanmaktadır.
Roberto Issoglio beş yıldır Pâques de Cervo (IM) Festivali’nin Oda Müziği Geliştirme Kursları’nın Sanat Yönetmenliği’ni ve Mozart İtalya Derneğinin Torino Kürsüsü Başkanlığı’nı yürütmekte, aynı zamanda Marcello Abbado ve çok ünlü başka yorumcularla birlikte ulusal danışmanlık yapmaktadır.

Repertuvarını görmek için: www.issoglio.com

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail