Büyükelçi Bernard Emié’nin Konuşması

EKSELANSLARI FRANSARKİYE BÜYÜKELÇİSİ BERNARD EMİÉ’NİN
NOTRE DAME DE SION 2009 EDEBİYAT ÖDÜL TÖRENİ VESİLESİYLE YAPTIKLARI KONUŞMA

İstanbul Fransız Sarayı, 14 Mayıs 2009 Perşembe günü, saat 19:00
Sayın Mezunlar Derneği Başkanı, Sayın Notre Dame de Sion Lisesi Edebiyat Ödülü Jüri Başkanı, Sayın Başkonsolos, Notre Dame de Sion Lisesi Müdürü Sevgili Yann de Lansalut, Sevgili Gürsel Korat, Sevgili Ayşegül Çelik, Değerli Dostlarım ;

Notre Dame de Sion Lisesi Fransa-Türkiye ilişkilerinde apayrı bir yer tutmaktadır.

Lise, bu ayrıcalıklı yerini ; uzun ve güzel tarihine ; halihazırdaki müdürü Yann de Lansalut’nün kararlılığına ; İstanbul kültür ortamındaki etkinliğine ve nihayet eski mezunlarının tanıtım çabaları ve kurumlarına olan bağlılıklarına borçludur.
Mezunlar, hem İstanbul’un merkezinde değerli öğretmenler sayesinde eğitim ve uyanışın güzel yıllarını geçirdikleri liselerine, hem de Türkiye ile Fransa’yı birbirlerine bağlayan ilişkilere daima sadık kalmışlardır.
Çünkü sizler, Fransız ve Türk kültürlerine aynı şekilde yakınsınız, çünkü Orhan Veli’nin bir mısrası size Baudelaire’in bir mısrasını veya la Fontaine’in bir öyküsünü çağrıştırır. Sizler, Notre-Dame de Sion’un sevgili dostları, sizler daima ülkelerimiz arasındaki değerli ve yeri doldurulamaz « aracılar » oldunuz ve öyle de kalacaksınız.

Bu akşam, burada, Fransız-Türk dostluğunun simgesel kurumu olan Fransız Sarayı’nda bizleri biraraya getiren de, sizlerin, Türkiye ile Fransa arasındaki alışveriş ve diyaloğu arttırarak sürdürme iradeniz olmuştur ! Notre-Dame de Sion mezunlar topluluğu olarak, Fransız ve Türk edebiyatları arasında bir nevi buluşma teşkil eden bir edebiyat ödülü vermeyi arzu ettiniz. Bu ödül, bir yıl Türk bir yazara, bir sonraki yıl eseri Türkçeye çevrilen frankofon bir yazara verilecektir.

Bu yıl, desteklemekten büyük onur duyduğum bu ödülün, Fransa’daki Türk Mevsimi’ne denk gelmesi benim için mutluluk verici olmuştur. Söz konusu Türk Mevsimi boyunca, yalnızca Paris’te değil, aynı zamanda tüm Fransa’da, çağdaş Türkiye’nin kültürel yaratıcılığını, dinamizmini ve hareketliliğini gözler önüne serecek en az 400 civarında etkinlik düzenlenecektir.
Hiç kuşkum yok ki, Fransa’daki bu Türk Mevsimi, gerçek bir merak havası yaratacaktır. Fransız okuyucular, « Actes Sud » veya « Bleu Autour » yayınevlerinin takdire şayan çalışmaları sayesinde zaten Ahmet Hamdi Tanpınar, İhsan Oktay Anar, Nedim Gürsel, Orhan Pamuk veya Elif Şafak gibi yazarları iyi tanıyorlar. Paris’te, Lille’de ve hatta Saint Dié’de, « Şairler Baharı » vesilesiyle gerçekleşecek birçok edebi etkinlik Türk Mevsimi’ni süsleyecektir. Nitekim bununla ilgili olarak daha daha keşfedilmesi gereken çok yetenek var.

Notre-Dame de Sion Lisesinden farklı yıllarda mezun olmuş ve yine hepsi edebiyata aynı tutkuyla bağlı dokuz jüri üyesi, bu akşam iki yeteneği ödüllendirmeye karar verdiler : Gürsel Korat ve Ayşegül Çelik.

Notre-Dame de Sion’un ilk edebiyat ödülü, doğum yeri olan Kapadokya’yı arka fonuna yerleştiren ve birgün Fransızca olarak okumayı umduğum Kalenderiye adlı eseri için Gürsel Korat’a gidiyor. Şimdiye kadar kendisine verilmek istenen ödülleri hep geri çeviren Gürsel Korat, bizlere bugün niçin ilk defa bir edebiyat ödülünü kabul ettiğini açıklayacak. Fikrini değiştirdiği ve bu fikir değişikliği, prestijli öğretim kurumu Notre-Dame de Sion tarafından verilen bir edebiyat ödülü vesilesiyle gerçekleştiği için çok mutluyuz.

Jüri, son derece özgün anlatım tekniğinden dolayı, « Şehper, Dehlizdeki Kuş » öykü derlemesi için Sayın Ayşegül Çelik’e özel bir mansiyon ödülü vermiştir.
Şimdi sözü jüri Başkanı Sayın Tomris Alpay’a bırakıyor ve bu güzel töreni şereflendiren yazarları bir kere daha tebrik ediyorum.