Bruno Rigutto, piyanist

14 Mart 2019 20:30

İSTANBUL LISZTOMANIAS FESTİVALİ

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, ileri görüşlü sanatçı ve romantik müziğin büyük fenomeni Franz Liszt’i anmak için bir dizi müzikal ve kültürel etkinliğe imza atıyor.

Bu girişim, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali ile iş birliğinden doğdu. «Liszt’in Doğusu», Ekim 2018’de on yedincisi düzenlenen festivalin ana temasını oluşturuyordu.

PROGRAM:
R. Schumann
 Çocuk Sahneleri op. 15
F. Chopin
 Scherzo Opus 31
 Noktürn Opus 48, No. 1
 Fantezi Opus 49
F. Liszt
 123 numaralı Petrarca Sonesi
 Cenaze Marşı
M. Ravel
 Sonatin
 Alborada del gracioso

Bruno Rigutto, piyanist

İtalyan bir baba ve Fransız bir anneden doğan Bruno Rigutto, uluslararası bir kariyerin gerekleri ile tanınmış bir profesörün niteliklerini bağdaştırmayı başardı. Bruno Rigutto; öğrenimini piyanoda Lucette Descaves, oda müziğinde ise Jean Hubeau’nun sınıflarında Paris Konservatuvarında (CNSM de Paris) tamamlar ve orada birincilik ödüllerini kazanır. Marguerite Long ve Samson François ile de çalışır. 1965’te Uluslararası Marguerite-Long Yarışması’nın, sonraki yıl ise Tchaïkovski Yarışması’nın galibi olur. Bu dönemde solist kariyerine başlar. İlk önce Radio France, Concerts Lamoureux, Pasdeloup ve Colonne gibi orkestralardan ve Fransa’daki büyük bölgesel topluluklardan davet alır. Ardından kariyeri uluslararası bir boyut kazanır. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’ya birbiriri ardı sıra turneler düzenler. Carlo-Maria Giulini, Lorin Maazel, Georges Prêtre, Kurt Masur gibi en büyük orkestra şefleri ile sahne alır. Oda müziği alanında, Jean-Pierre Wallez, Isaac Stern, Pierre Amoyal, Mstislav Rostropovitch, Yo Yo Ma, Barbara Hendricks gibi isimlerle ortaklaşa çalışır. Orkestra şefliğine 1984 yılında başlar.

Eğitim alanında, Bruno Rigutto, Maisons-Alfort ve Villeneuve-Saint-Georges konservatuvarlarında dersler verdi. Albi Müzik Festivali Yaz Akademisi veya Uluslararası Nice Akademisinde ustalık dersleri vermek üzere düzenli olarak davet edilmektedir. 1981 yılından itibaren, Aldo Ciccolini’nin yerine geçerek, Paris Konservatuvarına profesör olarak atanır. Lise de la Salle veya Claire-Marie Le Guay gibi yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca şu anda Ecole Normale Alfred Cortot’da da dersler vermektedir. Plak repertuvarında kırka yakın kayıt yer almaktadır. 1980 yılında, meslektaşları Jean-Philippe Collard, Gabriel Tachhino ve Michel Béroff ile birlikte, Jean-Pierre Wallez yönetiminde EMI markası için, Jean-Sebastien Bach’ın üç ve dört piyanoya yönelik konçertolarının kaydını gerçekleştirir. Bruno Rigutto aynı zamanda bir bestecidir. 1972 yılında Nina Companeez’in filmi Faustine ve le Bel Eté’nin (Güzel Yaz) müziğine imza atar.

Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali hakkında

2002’den beri, François-Roger Cazala’nın başkan olarak yönettiği ve Jean-Yves Clément’ın sanat yönetmeni olduğu Châteauroux Lisztomanias Festivali, Franz Liszt’in kendi projesini yaşatmaktadır: George Sand ile ortaklaşa Châteauroux’da bir festival yaratmak. Usta piyanist ve dünya çapında tanınmış yorumcu, çok yönlü deha besteci, devrimci orkestra şefi, efsanevi eğitimci, yazar ve düşünür Franz Liszt, büyüklüğü ve ileri görüşlülüğü ile romantik müziğin çağını aşan en büyük fenomenidir. Fransa ve Avrupa’nın eşsiz etkinliği Lisztomanias Festivali, izleyicileri her yıl ekim sonunda üstün nitelikte bir programla buluşturuyor.