Bozyer/Seben’de NDS Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü’nün Elma Hasatı

11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında, NDS Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü’nden on üç gönüllü öğrenci, elma hasatı vesilesiyle İstanbul’dan 250 km uzaklıkta Bolu’da bulunan Seben/Bozyer Köyü’ne bir gezi düzenlediler.

Gezi süresince aynı kulüpten on dört Saint-Michel öğrencisi ile her iki okuldan coğrafya öğretmenlerinin eşlik ettikleri NDS öğrencileri, bir değirmeni ziyaret ettiler; yakınlarındaki bir ormanın bitki örtüsü ile bölgedeki doğal ve yapma gölleri incelediler.

Cumartesi sabahı, öğrenciler, Seben’den 7 km uzaklıktaki meyve bahçelerinde farklı elma çeşitlerinden bir hasat gerçekleştirdiler. Onlara köyün yerlisi ve tarım mühendisi Selçuk Güçbilmez eşlik ederek meyve ağaçları, dikim ve bakım süreçleri, hasat ve özellikle gübrelerin kullanımı konusunda bilgi verdi. Öğleden sonra, Seben yakınındaki değirmene gerçekleştirdikleri ziyaret, öğrencilere bölgeye özgü ve iza olarak adlandırılan bir buğday türünün işlenmesini gözlemleme olanağı tanıdı. Genetik değişime uğramayan glutensiz bu tür, özellikle kırık buğday (bulgur) şeklinde kullanılıyor.

Bu geziler, öğrencilere kırsal yöreleri keşfetme ve geleneksel tarım tekniklerinin yok olma tehdidi, kimyasal gübrelerin aşırı kullanımı, melez tohum gibi köylülerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar konusunda bilinçlenme olanağı tanıyor.