français | Türkçe

giriş

Borusan Quartet

27 Ekim 2011, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Klasik müzik

Borusan Quartet

Prof. Gürer Aykal’ın öncülüğünde 2005 yılında kurulan Borusan Quartet, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın asli sanatçıları olan Esen Kıvrak (1. keman), Olgu Kızılay (2. keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşuyor. Müzik danışmanlığını Alban Berg Quartet üyelerinden Gerhard Schulz’un yaptığı topluluk, Maxim Vengerov, Joshua Epstein, Juilliard Quartet gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına da katıldı. İsviçre’deki Maggini Vakfı’nın beğenisini kazanıp, Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucu 1590 yapımı A. & H. Amati “Baron Knoop” keman, 1662 yapımı Nicoló Amati keman, 1742 yapımı Testore viyola ve 1740 yapımı bir Petrus Guarneri viyolonsel gibi birbirinden değerli enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda düzenli olarak gerçekleştirdikleri sezon konserlerinin yanı sıra, başta Fransa, Almanya, Avusturya, İtalya ve ABD olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları çok sayıda turne ve konserlerle dikkat çeken Borusan Quartet, ilki Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri töreninde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünü aldı ve aynı etkinlikte Fazıl Say’ın bestelediği Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Yine mayıs ayında New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ve 88 oda müziği topluluğunun katıldığı 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışmasında birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu.

2010–2011 konser sezonunda Borusan Müzik Evi ve Süreyya Operası’ndaki sezon konserleri, New York, Montpellier, Milano, Strasbourg, Boston’un yanı sıra Ankara Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali, D-Marin (Bodrum), İstanbul Müzik Festivali, Merano (İtalya) ve Schleswig-Holstein (Almanya) gibi festivallerdeki konserler ve İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir Senfoni Orkestraları eşliğinde solist olarak verecekleri konserler, sezonun ağırlık noktalarını oluşturuyor.

Program:

W.A. Mozart ​ : Do Majör Quartet Op.19 KV465 “Dissonance”

Ara

M. Ravel : Fa Majör Dörtlü


Daha çok bilgi için, buraya tıklayın

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail