Birsu ve Ege, NDS’de iki yeni öğrenci

İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi hazırlık sınıfına bu yıl aralarında Birsu ve Ege’nin de olduğu 132 yeni öğrenci kaydoldu.

Birsu Hazırlıkların eğitim yılı öncesi toplantısına annesiyle birlikte gelmiş. Zincirlikuyu’da oturduğundan, NDS’ye gelmek için fazla yol katetmesi gerekmeyecek.

Birsu, bir önceki okulu Ayazağa Işık’ta haftada on saat ders gördüğü için İngilizceyi çok iyi konuşuyor, önümüzdeki beş yıl boyunca öğreneceği Fransızca’yı ise henüz hiç bilmiyor.

Eğitimine Fransa’da devam etmek istiyor; ailesinin, annesi ve büyük annesinin arkadaşlarının okumuş olduğu lisemizi seçmesi de bu yüzden. Ayrıca, dört eski sınıf arkadaşı da burada bulunuyor; bunun da ilk günlerden itibaren okula alışmasını kolaylaştıracağını düşünüyor.

Ege’ye gelince, kendisi Tekirdağ’da oturuyor ; önceki okulu Çorlu’daki Trakya Koleji. Dolayısıyla, NDS’de okumaya daha uzak bir mesafeden geliyor. Neyse ki, hafta içinde Etiler’de oturan teyzesinde kalabilecek.

Ege’nin ileride yapmak istediği meslek henüz netleşmemiş olsa da, hem kendisi hem de ailesi, şu anda çok yabancı olduğu Fransızcayı bilmesinin profesyonel hayatında kendisine faydalı olacağından eminler.

Ege’nin anne-babası NDS’de çalışan bir öğretmenle, kuzenlerinin iki yıldır burada okuyan bir arkadaşını tanıyorlar; lisemizi onlar aracılığıyla tanımışlar.

Birsu ile Ege’ye ve okulumuza yeni başlayan tüm öğrencilere çok başarılı bir eğitim yılı dileriz!