«Bir Yudum İnsan»’ın yaratıcısı Nebil Özgentürk NDS’de

« Arkadaşımız Yasmin Hataylı’nın dönem projesi kapsamında okulumuzda Nebil Özgentürk’ü ağırladık. 28 Şubat Salı günü okulumuza söyleşiye gelen Özgentürk, 9A, B ve C sınıflarıyla buluştu. Bizlere yaşamından, eserlerinden ve deneyimlerinden bahsetti.

Kendisi, Adana’da doğar ve edebiyat soluyan bir evde büyür; Yaşar Kemal ve Can Yücel gibi büyük isimleri misafir eden bir evdir bu. Edebiyat tutkunu, edebiyattan beslenen ve edebiyatçıların belgeselini yapan bir gazeteci olan Özgentürk’ün 30’a yakın belgeseli vardır.

Bizlere hayallerimiz peşinden gitmemizi, şiir ya da öykü yazıyorsak onu yarım bırakmamamızı ve yazmaya devam etmemizi öğütlemiştir. Bunları Yaşar Kemal’den öğrendiğini ifade eden Özgentürk, Yaşar Kemal dışında diğer ünlü edebiyatçıların hayatlarından da alıntılar yapmıştır.

Söyleşinin sonlarında ise arkadaşlarımızın sorularını cevaplamıştır. Nebil Özgentürk’e okulumuza gelip bu güzel söyleşiyi gerçekleştirdiği için çok teşekkür ediyoruz. Onu okulumuzda bir kez daha ağırlamayı çok isteriz. »

9C’den Elif Yasemin Türkoğlu ve Yasmin Hataylı