français | Türkçe

giriş

Barok dönemi Avrupası’nda Gölgeler ve Işıklar

10 Nisan 2012, 19:30

| Konser , Barok müzik , Herkese açık

Barok müzik

Arnaud Pumir - klavsen

Sylvie De May - Soprano

Program:

Barok dönemi Avrupası’nda Gölgeler ve Işıklar

1. bölüm: XVII. yüzyıl (süre : 35 mn)

- La plainte faite à Londres

- Jigg

2. bölüm : XVIII. yüzyıl (süre: 40 mn )

"Seufzer, Tränen, Kummer, Not"

"Formons les plus brillants concerts"

Arnaud Pumir - klavsen

Müzik eğitimine piyanoda başlayan Arnaud Pumir, barok repertuvar tutkusu nedeniyle klavsenle devam etmeyi seçti. Lille Bölgesi Devlet Konservatuvarında klavsen dalında altın madalyaya ve oda müziğinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Aynı konservatuvarda Jean Boyer ile org eğitimi de aldı.
O zamandan beri topluluk ve orkestralarda basso çalmakta, solist olarak repertuvarını genişletmekte, lirik çalışmalar ve koreografi çalışmaları yapmaktadır. Solist olarak ya da topluluklarla, özellikle G. Benda’nın Klavsen Konçertosu ve J.H. d’Anglebert’in klavsen için eserlerine ayrılan, eleştirmenlerin çok beğendiği kayıtlar yapmıştır.

Geçtiğimiz günlerde ise, yeni bir marka altında (ADC) tarihi bir Lyon klavseninde verdiği resitalini kaydettirmiştir. Eski Müzik Beceri Sertifikasına sahip olan Pumir halen Nantes Bölgesi Devlet Konservatuvarında klavsen, basso ve oda müziği eğitimi vermekte ve Versailles Barok Müzik Merkezi Master bölümü öğrencilerinin “Şarkı Şefi” görevini sürdürmektedir.

Sylvie De May - soprano

Sylvie de May, Sorbonne’da piyano, beste ve müzikoloji eğitimini sürdürürken, bir taraftan da çok seslilik ve eski müzik çerçevesinde şan solistliğine yönelmiştir.

Şan öğretmeni Isabel Garcianz ile birlikte, De May’in, la Reine de la Nuit (Gece Kraliçesi), Constance, konser ezgileri (Mozart), Sonnambula (Bellini) ya da Zerbinetta (R. Strauss) rollerinde dramatik koloratur bir soprano yeteneği olduğu ortaya çıkmıştır. Sanatını operada, oratoryoda ya da konserde, Stéphane Cardon, Bernard Wahl, Jacques Mercier, Michel Swercewski, Patrick Peire, Michel Lasserre de Rozel, Michel Laplenie yönetiminde icra etmiştir.

Sylvie de May, Compagnie Baroque (yön. Michel Verschaeve) ve Compagnie du Pianoforte (yön. Pierre Bouyer) üyesidir. Polifoni topluluğu olan A Sei Voci (yön. Bernard Fabre-Garrus) tarafından davetler almaktadır. De May, bu topluluklarla birlikte, unutulmuş olan repertuvarları, aslına uygun olarak ve eski müzik aletleri eşliğinde yeniden canlandırmaya katkı sağlamaktadır.

Sanatçı ayrıca ses eğitimi,nota süsleme ve eski müziklerle ilgili staj çalışmalarında eğitmenlik yapmaktadır. Bir oda müziği ustası olarak ise Telli Çalgılar Altılısı Opus 62, Arcade (59), Carpe Diem(75) toplulukları ve kendisini ağırlayan değişik formatlardaki tüm oluşumlarla işbirliği yapmaktadır.

Tiyatro ve müziği buluşturan birkaç gösteriyi yazmış ve sahnelemiştir.

Plak kayıtları 10 farklı başlık altında toplanmakta ve eleştirmenlerin beğenisini kazanmaktadır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail