Basın Toplantısı | 5. Uluslararası Piyano Yarışması

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Piyano Yarışması’nın basın toplantısı geçtiğimiz 24 Şubat Perşembe günü Yarışma Başkanı ve Okul Müdürü Alexandre Abellan, Jüri Başkanı Jean-Yves Clément, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Onur Kurulundan Devlet Sanatçısı ve piyanist Süher Pekinel, Andante klasik müzik dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali, Orchestra’Sion Şefi Orçun Orçunsel ve Yarışma Genel Sekreteri Emmanuelle Beaufils’in katılımıyla gerçekleşti.

2013’ten itibaren her iki senede bir düzenlenen İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır.

Bu misyon; sanatçılara, müziklerini geliştirmelerini sağlayacak bir paylaşım mekânı sunmak, onların; dinleyiciler, müzisyenler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle buluşmalarını sağlamak arzusuyla yola çıkmıştır. İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.

Yarışmanın eleme aşamaları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre-Dame de Sion Lisesi’nin konser salonunda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma halka açık ve dört ayrı aşamadan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion eşlik edecektir.

Yarışma tarihi
12 - 18 Kasım 2022

Son başvuru tarihi
27 Mayıs 2022

İlgilerinden ötürü basın mensuplarına teşekkür eder, katılacak tüm yarışmacılara şimdiden başarılar dileriz.

İstanbul - Orchestra’Sion 5. Uluslararası Piyano Yarışması kayıt ve kabul koşulları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.