Ayşegül Çelik’in Konuşması-14 Mayıs

NOTRE DAME DE SION EDEBİYAT ÖDÜLÜ AYŞEGÜL ÇELİK’İN KONUŞMASI 14 MAYIS 2009

Merhaba,

Öykülerimi sevdiğiniz için büyük mutluluk duydum. Okuyanların, birkaç saatliğine benim dünyamda nefes aldığını, kağıt fincanlardan çaylar içip, hikayeler dinlediğini düşündükçe; ‘konukların en şahanesi okurlar olmalı’ diyorum kendi kendime.

Okur ve yazar arasında tuhaf bir kan bağı var. Yaşadıkları kentler, hayatlar hatta çoğu kez dilleri bile farklı. Fakat gezindikleri satır aralarında bütün farkları ortadan kaldıran bir şey var. Okurken de yazarken de birbirlerine doğru yaklaşıyorlar. Hepimizin böylesi yakınlaşmalara ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Çünkü hayatın da, öyküler yazıp okumaktan pek farkı yok. Hepimiz, kendi hikayelerimizi örerken başkalarının hikayelerinden ilmekler topluyoruz. Oysa ne insanlar benziyor birbirine, ne de hikayeler.

Notre Dame De Sion mezunlarının benim hayatımda yerleri var. İzlediğim, dinlediğim, okuduğum bir çok önemli ismi yetiştiren bu büyük çatıdan bir ödül almak bana heyecan ve gurur verdi. Burada bulunan herkesi sevgiyle selamlamak isterim. Konuşmamın başında da söylediğim gibi; öykülerimi sevdiğiniz için büyük mutluluk duydum. Bu ödül için çok teşekkür ederim.