Antonio Di Cristofano, piyanist

8 Şubat 2018 19:30

PROGRAM :

Ludwig van Beethoven : Sonat No.8 op 13 (c minor) («Pathétique»)

Frédéric Chopin : Polonez-fantezi La bemol majör op. 61

***ARA***

Johannes Brahms : Piyano için altı parça Opus 118
n°1 Intermezzo
n°2 Intermezzo
n°3 Balad

Alban Berg : Sonat op. 1

Alexandre Scriabine : Sonat-fantezi n°2 op. 19

ANTONIO DI CRISTOFANO, piyano

Antonio di Cristofano, piyano öğrenimini 1986 yılında, bu alanın ustası Bacchelli’nin danışmanlığında Floransa’daki «L. Cherubini» Konservatuvarında sürdürdü. Ardından çalışmalarını bir başka usta Damerini ile olgunlaştırdı. Çeşitli resitaller verdi veya Milano Üniversitesi Orkestrası, Milano’daki Telli Çalgılar Orkestrası « Cantelli », Floransa’daki Oda Orkestrası, Lecce Senfoni Orkestrası, Magna Grecia Orkestrası, Sicilya Senfoni Orkestrası, Solisti Aquilani, Klasik Milano Orkestrası, Sinfonica Abbruzzese, Sanremo Orkestrası, FVG Mitteleuropa Orkestrası, Bükreş Radyo Orkestrası, Meksika « Sinfonica de l’Estado » Orkestrası, Houston Üniversitesi Orkestrası, Arnavutluk Radyo-Televizyon Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, Prag Radyosu Senfonik Orkestrası, Kuzey Çek Cumhuriyeti Filarmoni Orkestrası, Çek Cumhuriyeti Filarmoni Orkestrası, İzmir Senfoni Orkestrası, Yaş Devlet Orkestrası, Viyana Mozart Orkestrası, Toronto Sinfonia, Montreal Filarmoni Orkestrası, Kudüs Senfoni Orkestrası, Slovakya Filarmoni Orkestrası, Karintiya Orkestrası, Dubrovnik Senfoni Orkestrası, « New York Chamber Players », Do Norte Orkestrası, Sinfonica de Sao Paulo, Turingiya Orkestrası, Moravya Filarmoni Orkestrası, Euro Sinfonietta de Vienne v. b. topluluklarla solist olarak çaldı. G. Taverna, F. A. Krager, O. Balan, M. Bosch, M. Ancillotti, M. Alsop, N. Arman, C. Schulz, M. Zanini, C. Olivieri-Munroe, L. Svarovsky, A. Chernushenko, M. Sieghart ve daha pek çoğu birlikte çaldığı orkestra şefleri arasında sayılabilir.
İtalya’daki en önemli festivallerde de çalmıştır: Floransa’da “Verdi Tiyatrosu”, Spoleto’da «Dei Due Mondi» Festivali, “Asolo Musica” Festivali, « Alessandria Tiyatroso », Mantova’da « Bibbiena Tiyatrosu, Milano G. Verdi Konservatuvarında « Puccini Hall », Palermo’da « Politeama Tiyatrosu », Brescia’da San Barnaba Oditoryumu, Matera’da Duni Festivali, Romanya’da Aeteneum ve Bükreş Radyosu, İspanya’da Vigo Festivali, Toledo Festivali, Sevilla’da Gençlik Müzik Grubu, Meksika’da Belles Artes Palacio, Revueltas Auditorium), ABD, Houston’da Moores Opera House, Denver’da Gates Concert Hall, Washington International Piano Festival, v. b., Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Adana, Hırvatistan’da Dubrovnik–Rector Palace, Çek Cumhuriyeti’nde Prague–Smetana Hall ve Dvorak Hall, Rusya’da Çaykovski Konservatuvarı, Güney Kore’de Seoul–Leeum Oditoryumu, Fransa’da Nancyphonies Festivali, Avusturya’da Konzerthaus–Klagenfurt, Almanya’da Gasteig–Munich, Polonya’da Varşova Chopin Topluluğu, Kanada’da Toronto-Glenn Gould Studio), Norveç’te Grieg Festivali, Japonya’da Tokyo Yamaha Concert Hall, İsviçre, Arnavutluk, İsrail, İngiltere, Portekiz, Bulgaristan, Ukrayna, Belçika, Brezilya, Sırbistan, Arjantin, İsveç, Güney Afrika v. b. Antonio di Cristofano, Velut Luna ve Label Millenium ile bir CD kaydı gerçekleştirmiştir.
2006 ve 2007 yıllarında, New York’taki Carneggie Hall ve Viyana’daki « Konzerthaus ve Golden Hall MusikVerein »’e adım atmıştır. Antonio di Cristofano, genellikle uluslararası piyano yarışmalarına jüri üyesi olarak davet edilmektedir. (« Compositores de Espana » – Madrid, Varallo, Cantù, Osijek, Gante – Pordenone, Parigi, Viardo – Belmont, Rachmaninov – Moscow, Iturbi – Valencia, Parnassos – Monterrey, Astana Merei International Competition -Astana, Baltic piano Competition -Gdansk, Bajic Memorial -Novi Sad, Hong Kong International Young Pianist Competition, Nordic Piano Competition - Malmoe, Mozart Piano Competition - Aachen, Louisiana Piano Competition, v. b.). Ayrıca Moskova’daki Çaykovski Konservatuvarı, Valence Konservatuvarı, Dubovnik Yaz Akademisi, Çin’deki Şanghay, Xiamen ve Ningbo Konservatuvarları, Seul SMC Akademisi, Valleta Uluslararası Piyano Festivali, Sofya Konservatuvarı, Selanik Konservatuvarı, Viyana Orpheus Akademisi gibi konservatuvar ve pek çok Amerikan üniversitesine eğitimci olarak davet edilmektedir. Rotary Kulübü « Paul Harrys Fellows » burslarını kazanmıştır. Çin’deki Xiamen Konservatuvarı ve Viyana’daki Orpheus Yaz Akademisine konuk öğretim üyesi olarak davet edilmiştir.