français | Türkçe

giriş

"Anlatılı Konser" AŞK

22 Aralık 2016, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

"Anlatılı Konser" AŞK:

Ezgilerin şiirleri anlatılır- okunmaz, söylenmez, ancak anlatılır, oynanır, bazen dansla ifade edilir- ve hemen ardından piyano eşliğinde şarkı olarak söylenir. Aynı ses üzerinden, şiire dalınır, şiirden şarkıya geçilir. Bestecinin izinden giderek, konuşulan kelimelerden söylenen kelimelere geçilir...

Le Parisien bu yeni konser şeklini “Bir vahiy!” diyerek kutladı ve “Bu anlatıcı şarkıcı Schumann’ı sevdiriyor” diye başlık attı. (Olivia Peresson, Aralık 2006) Ekim 2009’da piyanist Pascal Amoyel onun hazırladığı Schubert’in Kış Yolculuğu (Winterreise) eserini ’’Notes d’Automne” Festivali’nin programına koyarak, eserden “yeni bir konser kavramı, heyecan verici” diye söz etti.

Program

Armand Sylvestre / Gabriel Fauré : Sır
Romain Bussine / Gabriel Fauré : Bir düşün sonrası
Théophile Gautier / Ernest Chausson : Kelebekler
Charles Baudelaire / Henri Duparc : Yolculuğa davet
Pierre Louÿs / Claude Debussy : Saç
Paul Verlaine / Claude Debussy : Green
Paul Verlaine / Claude Debussy : Bitkin bir esrime bu
Paul Verlaine / Gabriel Fauré : Hapishane
Ernest Legouvé / Hector Berlioz : Ofelya’nın ölümü
Théophile Gautier / Hector Berlioz : Gülün ruhu
Roger de Beauvoir / Hector Berlioz : Zaide

Gösteri Fransızcadır. Anlatılan metinlerin Türkçe tercümeleri altyazı olarak yansıtılacaktır (çeviri © Doğan Ertener).

Dominique Hoff, mezzo-soprano ve tiyatro sanatçısı

Dominique Hoff, Paris-Sorbonne Üniversitesindeki felsefe öğrenimine paralel olarak, Schola Cantorum’da ve École Normale de Musique de Paris’te (piyano, keman-alto, şan…) müzik öğrenimi gördü. Sanatçı ayrıca Paris-Orsay Üniversitesinin Öğretmen Müzisyen diplomasına sahiptir. (beste, doğaçlama, gösteri yaratıcılığı ...). Viorica Cortez ve Maurice Brach’tan dersler alarak ve Barbara Bonney, Peter Schreier, Régine Crespin, Dietrich Henschel’in usta sınıflarına katılarak, opera şarkıcılığında uzmanlaşmıştır.

Dominique Hoff ayrıca bir hikâye anlatıcısı ve bir oyuncudur. ’’Maison du conte’’ (Masal Evi) ve ’’Conservatoire contemporain de littérature orale’’ (Çağdaş Sözlü Edebiyat Konservatuvarı) ile başladığı masal anlatma sanatını Michel Hindenoch ve Catherine Zarcate ile geliştirmiştir. Jean-Claude Camboulives ve Véronique Nordey’den de oyunculuk dersleri almıştır.

2006’da “Anlatılı Konser” leri icat etti; bunlar on yıldır müzikseverlerle birlikte geniş bir izleyici kitlesini de cezbeden yeni bir konser şekli olup opera sanatı, şiir ve geleneksel hikâyeyi ciddi ve dokunaklı sahnelemelerle birbirine bağlamaktadır.

On yıl boyunca, şiir çevirilerini kendisinin yazdığı, Schumann, Brahms, Schubert, Mendelssohn, Mahler, Hugo Wolf ve R. Strauss’un eserlerinden oluşan, başta Winterreise ve Schöne Müllerin olmak üzere Alman romantizmine adanmış on gösteri sergiledi. Diğer başarılarının arasında, kontralto Kathleen Ferrier’nin hayatını anlatan "Tribute to Kathleen", İtalyan bel canto üzerine "Che cosa e l’amor" ve Fransızca eserlerden oluşan "Amour" adlı gösterileri sayabiliriz.

Karine Sélo, piyanist

Karine Selo; Versailles, Paris ve Boulogne-Billancourt Konservatuvarlarında okudu ve burada Piyano ve Oda Müziği dalında birçok birincilik ödülü kazandı. Özellikle Hortense Cartier-Bresson, Paul Meyer ve Éric Le Sage ile olmak üzere, çeşitli Oda Müziği oluşumlarında çalıştı.
2002 yılında Jérôme Pernoo ile tanıştı; bu onunla uzun bir müzikal bağın başlangıcı oldu ve ona önce Londra’daki Royal College of Music’te, Eylül 2007’den itibaren ise Paris Devlet Yüksek Müzik Konservatuvarında eşlik etti. Usta sınıfları ve uluslararası akademilerde Gary Hoffman, Philippe Muller, Michel Michalakakos, François Salque, Pierre-Olivier Queyras, Young-Chang Cho ile çalışma olanağı buldu. Aynı zamanda, 2005’ten itibaren, Moskova’daki Tchaïkovski Yarışması, Young Concert Artists gibi uluslararası yarışmalarla birlikte, Paris Devlet Operası Orkestrası Yarışması’nın ve Paris 5. Bölge Konservatuvarının da müzisyenlerine eşlik etmesi istendi.

Oda Müziği tutkunu olan Karine, ikiliden beşliye çeşitli oluşumlarla sahneye çıkmakta ve çok sayıda festivale katılmaktadır. (Les vacances de Monsieur Haydn - La Roche-Posay, International Summer Academy PragWienBudapest - Avusturya, International Spring Festival au Teatru Manoel - Malta, Festival de Saint-Hilaire Des Noyers, À portée de mains - Autun, Les Musicales du Parc de Wesserling...) Moulin d’Andé, Théâtre de l’Île Saint-Louis - Paris, Château de Ratilly sahnelerine de çıkmakta ve Birleşik Krallık’taki ’’Ensemble Reza’’ tarafından düzenli olarak davet edilmektedir. Sanatçının partnerleri arasında Jerome Pernoo, Michel Lethiec, Felix Renggli, Gérard Poulet gibi müzisyenler, bariton olarak Yann Toussaint ve Julien Clément, Chiaroscuro Quartet ’ten Claire Thirion bulunurken, kendisi ’’Trio Impromptu’’ üçlüsünün de kurucusudur.

Sanatçıyı radyoda, özellikle France Musique radyosunun ’’Un mardi idéal, Plaisirs d’amours, Dans la cour des grands, Les apprentis du Bien Nourri’’ gibi yayınlarında da dinlemek mümkün olmuştur.
Çalışmaları dolayısıyla çağdaş bestecilerle bir araya gelmektedir; Mart 2009’da, Jérôme Ducros piyano ve yaylılar Beşlisi’ni kurdu, 2011’de ise ’’Éditions Billaudot’’ adına Guillaume Connesson’un Viyolonsel ve Orkestra için Konçertosu’nun viyolonsel ve piyanoya uyarlanmasını gerçekleştirdi; 2013’te ise ’’Universal Music’’ adına Jérôme Ducros’nun eserleriyle ’’CD En Aparté’’ ’nin sanat yönetmenliğini üstlendi.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail