français | Türkçe

giriş

Andrew Lawrence King, Arp

7 Aralık 2010, 19:30

| Konser , biletix

Biletler: Biletix GİRİŞ: 10 - 50 TL, %50 öğrenci indirimi

ULUSLARARASI İSTANBUL ARP BULUŞMASI

Arp Sanatı Derneği’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Arp Buluşmasının ilki 1-7 Aralık 2010 tarihleri arasında “Arp ile Her Telden!” projesi çerçevesinde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı katkılarıyla, beş farklı arp geleneğini temsil eden dünyaca ünlü beş arp sanatçısının katılımıyla gerçekleşiyor. Beş arpist, beş farklı arp ve beş farklı müzik geleneği, Türkiye’de düzenlenen en büyük arp etkinliğinde bir araya geliyor.

İspanyol geleneğinin etkileyici sesi Arianna Savall arpın etrafında toplanan müzisyen arkadaşlarıyla Peiwoh albümüyle, İrlanda ezgilerinin güçlü arpisti Maire Ni Chathasaigh arpına eşlik eden huzur veren sesi ile, Helene Breschand çağdaş eserlere yeni bir boyut kazandıran doğaçlamalarıyla, Fransız arp ekolünün yaşayan efsanesi Isabelle Moretti güçlü klasik repertuarı ile, yaşayan tüm erken dönem arpistlerinin ustası Andrew Lawrence-King barok dönemine ait tınılarla buluşmada yer alıyor. Sanatçılar bilgilerini ve deneyimlerini düzenlenen ustalık kursları ve atölye çalışmalarıyla genç arp sanatçılarıyla paylaşıyor.

Ayrıntılı bilgi: www.arpilehertelden.com

ANDREW LAURENCE-KİNG:

Barok-arp virtüozü ve kontinuo sanatçısı, Andrew Lawrence-King, erken dönem repertuvarın dünyadaki en önde gelen yorumcularındandır. Yaratıcı ve ilham verici bir şef olarak dünyanın önemli salonlarında pek çok barok opera ve oratoryo yönetmiştir.

Müzik kariyeri, kilisede koro şefi olarak, Cambridge Üniversitesi’nde Org Bölümü’nde okumak üzere burs kazanmasıyla başladı. Müzik çalışmalarını London Early Music Center’da tamamladı. Kendisini hızlı bir şekilde Avrupa’nın en önde gelen uzman müzik topluluklarıyla
çok yönlü bir kontinuo sanatçısı olarak tanıtan Andrew, 1988 yılında bir kontinuo topluluğu Tragicomedia’yı kurdu ve eş başkanlığını yaptı. Jordi Savall’ın Hesperion XX grubuna arp solisti olarak katıldı.

1994 yılında Andrew, The Harp Consort adıyla kendi müzik topluluğunu kurdu ve ardından Deutsche Harmonia Mundi’yle, yedi yıllığına, solo ve topluluk kayıtları için anlaştı: “Luzy Norte” (Diapason d’Or ödülü ve Amadeus dergisi tarafında yılın CD’si ödülü); ortaçağ dönemine ait Ludus Danielis operası (German Phonographic Academy tarafından En İyi Erken Dönem Müzik CD’si seçildi); La purpura de la rosa, ilk Yeni Dünya Operası (Noah Greenberg Ödülü). Almira başlıklı solo albümü American Handel Society tarafından yılın albümü seçildi. The Harp Consort, günümüzde, yalnızca Harmonia Mundi ABD için kayıt yapmaktadır. Listelerde birinci olan ilk kayıtları Missa Mexicana’dır (London Times tarafından Yılın CD’si seçilmiştir). Topluluğun ikinci albümü, “Miracles” Alman “Edison” Ödülü” ve Gramophone Dergisi Editör’ün Seçimi ile London Telegraph’ın Yılın albümü oldu.
Elvis Costello, sanatçının Paul Hillier ile düet yaptığı albümü, Rolling Stone dergisinde Yılın Müzik Kaydı olarak seçti Andrew, Sheffield Üniversitesi tarafından Barok operadaki başarıları sayesinde fahri doktora ünvanına layık görüldü.

Andrew Lawrence bugünlerde zamanını onsekizinci yüzyıl fransız arplarını araştırıp, 2011 Avrupa Kültür Başkenti Turku’da yöneteceği yeni bir Fin bestesi olan “World Passion”ın librettosunu yazmakla geçirmektedir.

theharpconsort.com

PROGRAM :

İngiliz ve italyan müzik. 17.yüzyıl

Passacaglio - Biagio Marini (avant 1597-1665)

Passacalles (Luz y norte) - Lucas Ruiz de Ribayaz (1677)

Spagnoletta nueva

Tutte le vecchie - Giovan Tomaso Di Maio (c.1500-63)

Toccata & Corrente - Oratio Mihi (1594-1641)

Partite sopra La Frescobalda - Girolamo Frescobaldi (1583-1643)

Passacaglia de Signor Luigi - Luigi Rossi (1597-1653)

Gagliarda - Carlo Gesualdo (1560-1613)

Canzon del Prencipe - Gesualdo

Paradetas (Luz y norte) - Doğaşlama

Ara

Dafne - Anonim

Carolan’s Dream - Turlough O’Carolan (1670-1738)

Packington’s Pound - Anonim

A Fancy - John Dowland (1563-1626)

Lady Hunsdon’s Puffe

Sir John Souch: his Galliard

Mr. Nicholas Gryffth: his Galliard

Lacrime Pavan - Dowland

The Earl of Essex: his Galliard

King Harry VIII’S Pavan - Anonim

Watkin’s Ale - Anonim

A New Ground - Henry Purcell (1659-1695)

Round-O

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail