Alternance

14 Şubat 2019 19:30

Franck Ciup ve Pierre Reach Kendi Sinemalarını Oynarken.

Mozart’tan Cosma’ya Solo ve Dört Elle Piyano Resitali

Program:
1- Pierre Richard’a Saygı (F. Ciup); Afrika Dışında (J. Barry); Çikolata Ekmeği (F. Ciup)
2- Fantezi, Do minör (W. A. Mozart)
3- Le grand Meaulnes (F. Ciup); Macar Dansı (J. Brahms); Uzun Boylu Sarışın (V. Cosma)
4- Ay Işığı (F. Ciup ); Bir Zamanlar İhtilal Vardı (E. Morricone )
5- Barkarol (F. Chopin)
6- Batı Yakasının Hikâyesi (L. Bernstein)
7- Şampanya Kabarcıkları (F. Ciup)
8- Bir Erkek, Bir Kadın (F. Lai )
9- Fırtına sonatı, 3. Bölüm (L. v. Beethoven)
10- Samba Samba (F. Ciup) ; Les choses de la vie (P. Sarde)
11- Prelüd no 1 (J.S. Bach)
12- Prelüd no 1 (Ciup); Piyano Paradisio (E. Morricone)
13- Fantezi (F. Schubert); Aşk Hikâyesi (F. Lai )
14- Le grand chemin ( G. Granier) ; Pastis Meydanı (F. Ciup)
15- Ay Işığı Sonatı, 1. Bölüm (L. v. Beethoven)
16- Vaftiz Babası (N. Rota) ; Lalaland (J. Hurwitz)

Pierre Réach, piyanist

Pierre Réach, Piano-Pic Festivali’nin ve G. Sebök Uluslararası Akademisinin kurucu ortağıdır. Haziran 1997’de, Bigorre’daki Pic du Midi tepesinde, 2800 m yükseklikte helikopterle taşınan bir konser piyanosuyla Piano-Pic Festivali kapsamında bir konser vermiştir. Pierre Réach, Paris CRR (Conservatoire à Rayonnement Régional)’de, Barselona’daki Katalonya Yüksek Okulunda profesör olup, yılda iki kez gittiği Şangay Yüksek Konservatuvarında ise onursal profesördür.
Genç piyanistlere daima yardımcı olmak amacıyla, Uluslararası « Chopin à Bagnères » Yarışması’nı ve Vila-seca (Tarragona)’da Uluslararası Paul Badura-Skoda Yarışması’nı kurmuş, bu yarışmanın ilki Eylül 2010’da düzenlenmiş ve son derece başarılı olmuştur. Réach, yine aynı mekânda, piyanist Karst de Jong ile, resitaller ve usta sınıfları içeren Vila-seca Müzik Festivali’ni düzenlemiştir.
Konserler onun dünyanın her yöresine, Avrupa’nın tüm ülkelerine, Kuzey ve Güney Amerika, İsrail, Japonya, Güney Kore ve Çin’e gitmesini sağlamıştır. Birçok uluslararası yarışmada birincilik ödülü kazanan Réach ( Olivier Messiaen Yarışması Birincilik Ödülü; birkaç yıl boyunca tavsiyelerini aldığı Arthur Rubinstein Yarışması Madalyası; Pozzoli Yarışması Birincilik Ödülü) uzun yıllardır tüm dünyada ve Avrupa’nın, Amerika’nın ve Asya’nın tanınmış festivallerinde resitaller ve orkestrayla konserler vermektedir.
Çok sayıda plak kaydetmiştir. Bunlar arasında Bach’ın Goldberg Varyasyonları, Fransız dinleyicilere yeniden tanıttığı Charles Valentin Alkan eserleri, Berlioz’un Symphonie Fantastique adlı eserinin Liszt tarafından yapılan uyarlaması, Hammerklavier sonatı dâhil, Beethoven’in eserleri bulunmaktadır. Pierre Réach düzenli olarak çeşitli ülkelerde (Japonya, Çin, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Kore, İtalya, İspanya, Portekiz, Rusya, vb.) master dersleri vermekte ve sık sık büyük uluslararası yarışmaların jürilerinde yer almaktadır. (Şangay, Rio de Janeiro, Olivier Messiaen, Monza, Pozzoli, Monte-Carlo Masters, vb.)
Pierre Réach, 2014 yılında, Arnavutluk’ta Tirana Pianodrom Festivali’nde, İtalya’da Marches Festivali’nde çalmış, Moskova’nın House of Music Salonu’nda resital vermiş, Vilnius’te, Barselona’nın Pedrera’sında, Malta’da ve Japonya’nın Kyoto, Nagoya, Osaka ve Tokyo gibi kentlerinde Bach’ın Goldberg Varyasyonlarını icra etmiştir. Bagnères’den hemen sonra Avusturya’da Viyana’ya (Goldberg) ve İtalya’da birkaç kente gidecektir. Daima yeni projeler gerçekleştirmekte olan Pierre Réach, 2014 yılı Ekim ayında Castelnaudary’de Piyano Yarışması’nın ilkini düzenledi. Şubat 2015’te Uluslararası Malta Yarışması’nda jüri başkanlığı yaptı. Her yıl Kyoto’daki ünlü Fransız Akademisinin davetlisi olmaktadır. Şangay Yüksek Konservatuvarından fahri doktoralı profesör unvanını aldı.

Ocak 2015’te Pierre Réach, Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanıyla taltif edildi.

Franck Ciup, piyanist, besteci

1962’de doğdu, Paris Müzik Öğretmenliği Okulundan mezun olan piyanist, besteci Franck Ciup, birden fazla faaliyetin çok sesliliğinde çift « şapkalı » bir kişiliktir. 1998’de « Col Claudine » adında bir kadın hazır giyim markası kurarak, sonra 2006’da, Bourges’daki evinde «Théâtre Saint Bonnet» adıyla, İtalyan üslubunda ve akustiği olağanüstü, küçük özel bir tiyatro inşa ettirdi. Her yıl, prestijli müzisyenlerin gelip çaldığı ve kayıt yaptıkları bir müzik sezonu da tasarlıyor: Badura Skoda, Réach, Lugansky, Engerer, Paley, Mardirossian, Roussev, Demarquette, Girod, El Bacha, Duchable, Bax, Chung, Braide, Pfaff, Cohen, Ashkenazy, Pogorelich, Sokolov, v.b. Goldberg Çeşitlemeleri üzerine yaptığı kayıtla ilgili olarak Christian Bobin şunları yazıyor: «Sevgili Franck Ciup, Goldberg Çeşitlemeleri’ni çalışınız açıkçası unutulmaz: Bir kar yavaşlığı, buz gibi bir meltemle birlikte bir sessizlik cenneti…» Tiyatro’nun kurucusu Marie-Christine Barrault ile birlikte birçok edebî konserde sahne alan bir ikili oluşturuyor. Franck Ciup, Schubert’i çağrıştıran bir kardeşlik ahengi içinde, müzisyen arkadaşlarıyla birlikte oynadığı «Quand le piano fait son cinéma» adlı gösteriyi yaratır. Cosma, Delerue, Morricone, Legrand, Lai, Rota, Bernstein gibi besteciler tarafından bestelenen meşhur film müziklerinin en seçkin sayfaları; büyük klasik bestecilerden (Debussy, Dvorak, Schumann, Ravel, Mozart, Schubert, Brahms) seçme parçalarla birbirini takip edecek şekilde ustaca birleştirilmektedir.
Yazar, düşünür ve sanat yönetmeni Jean Yves Clément şu dokunaklı saygı metnini kendisi için kaleme alır: (Clément; Glenn Gould metinleri ile Goldberg Çeşitlemeleri arasında gidip gelen « Glenn Gould Çeşitlemeleri » adlı bir gösteride Franck Ciup ile birlikte sahne almaktadır) «Franck’ın eserleri, kendisi gibi coşkulu, yüksek nitelikli, yaşam ve yaratıcılık doludur. Büyük saygı gösterdiği dehalara yaptığı göndermelerle bezenmiş bu eserler, onlara karşı duyduğu hayranlığını hem güçlü bir ustalık hem de oyun yeteneği ile ifade ediliş tarzını oluşturuyor. Çünkü Liszt gibi, Franck da her şeyden önce sanatın ve güzelliğin hizmetinde olmak istiyor. Macar piyanist-besteci gibi, kendi de « başkasına hizmet etmenin bu dünyada kendi çıkarını pek kollamayanların işi olduğunu » biliyor.»

Franck Ciup’un öğretisi şöyle: «Oyun çocuğa özgü bir şey; ancak oyunculuk ciddi bir iştir.»