Ajda Ahu Giray

7 Aralık 2017 19:30

«Dün ve Bugün Paris» başlıklı sergi çerçevesinde, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Ajda Ahu Giray’ı Paris temalı bir Fransızca şarkı dinletisi için davet ediyor.

Ajda Ahu Giray: vokal
Elia Casu: gitar
Lionel Bansard: klarnet
Pauline Rives: saksafon
Riccardo Marenghi: bateri, perküsyon

PROGRAM:
1- il est 5h, Paris s’ éveille (Sözler: Jacques Lanzmann & Anne Segalen,
Müzik: Jacques Dutronc)
2- J’ ai deux amours (Sözler: Vincent Scotto, Geo Koeger, Henri Varna,
Müzik: Vincent Scotto & Geo Koeger)
3- I love Paris - Cole Porter
4- Paris - Camille
5- Lettre A P (Sözler: Belle du Berry, Musique: F. Jeannin, Paris Combo)
6- La complainte de la butte (Sözler: Jean Renoir, Müzik: Georges Van Parys)
7- La javanaise - Serge Gainsbourg
8- Le poinçonneur des lilas - Serge Gainsbourg
9- Une petite fille (Sözler: Claude Nougaro, Müzik: Jacques Datin)
10- Dis, quand reviendras-tu - Barbara
11- Youkali (Sözler: Roger Fernay, Müzik: Kurt Weill)
12- Et maintenant (Sözler: Pierre Delanoë, Müzik: Gilbert Bécaud)
13- Rues de mon Paris
14- Champs Elysées (Sözler: Pierre Delanoë, Müzik: Michael Antony Deighan & Michael Wilshaw)
15- La bohème (Sözler: Jacques Plante, Müzik: Charles Aznavour)
16- A paris - Francis Lemarque
17- Sous le ciel de Paris - Hubert Giraud, Jaen Drejac, Kim Gannon

Ajda Ahu Giray, solist şarkıcı:

Ajda Ahu Giray, İstanbullu şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci ve eğitimcidir. Şarkı söyleme tutkusu kendisinde çok küçük yaşlardan itibaren başladı. Altı yaşından on iki yaşına kadar TRT Çocuk Korosu’nda şarkı söyledi. Aynı yıllarda Sait Sökmen Dans Okulunda klasik bale dersleri aldı. Galatasaray Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’ne girdi. Üniversite yılları döneminde yaşadığı ilk sahne deneyimlerinin ardından, bir dinleyici topluluğuna şarkı söylemeyi ne kadar çok sevdiğini keşfetti.

Boğaziçi Üniversitesindeki eğitimini tamamlayarak, 2003 yılında Lyon’a gitti ve Villeurbanne Ulusal Müzik Okulunda (Ecole Nationale de Musique, Danse et Art dramatique de Villeurbanne) şanson bölümüne şan öğrencisi olarak kabul edildi. Bunların yanı sıra, İris Tiyatrosu’nda aldığı dersler sayesinde, tiyatroya da büyük ilgi duymaya başladı. 2008 yılında, şanson üzerine eğitimini tamamladı ve «Diplôme d’Etudes Musicales DEM en Chanson-Musiques Actuelles» diplomasını aldı. O tarihten beri, Türkiye’de ve yurt dışında sahne çalışmalarına da devam etmektedir.
Kendi şarkılarının yanı sıra, Giray, şansonla buluşturduğu, fado ve çeşitli tarzlarda şarkılara yer verdiği bir repertuvarı seslendiriyor. Ana dilinin yanı sıra Fransızca, İtalyanca, İngilizce ve Portekizce dillerini konuşuyor. Müziğinde, doğup büyüdüğü İstanbul’un, çok sevdiği ve üzerine eğitim aldığı Fransız şansonunun ve onu bir mıknatıs gibi çeken Portekiz fadolarının etkileri duyuluyor.
Ajda Ahu Giray, 2014 Eylül ayından beri, Notre Dame de Sion Fransız Lisesinde müzik öğretmenliği yapmakta ve 2008 Eylül ayından beri de Ecole Francophone de Musique d’Istanbul’da şan ve müzik dersleri vermektedir.