Airborne Extended Topluluğu

27 Şubat 2018 19:30

Bu konser, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi iş birliği ile İstanbul Avusturya Kültür Ofisi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sonja Leipold, klavsen
Caroline Mayrhofer, blockflüt
Elena Gabbrielli, flüt
Elisabeth Plank, arp

PROGRAM:

 Fernando Riederer : airy years, 2016
 Franz Liszt : Bülbül, 1842
 Uğurcan Öztekin : Blocks, 2018 ( ilk icra )
 Elisabeth Jacquet de la Guerre: Prelüd re minör, 1687 («klavsen için parçalar» derlemesinden, Paris, 1687)
 Gabriel Fauré : Sisilien, op. 78, 1893
 Eduard Demetz: Nordpol («Pole» derlemesinden, 2017)

***ARA***

 Emre Dündar : Wind Lines, 2017 ( ilk icra )
 Pancrace Royer : «Duyarlı Kadın», «Scythes Yürüyüşü» («İlk Klavsen için Parçalar Kitabı» derlemesinden, Paris, 1746)
 Matthias Kranebitter : Pancrace Royer, klavsen için parçalar, 2017
I- «Scythes Yürüyüsü» II- «Duyarlı Kadın»
 Manuel Zwerger : condemned, 2017

Airborne Extended

Airborne Extended Topluluğu 2013 yılında kuruldu. Kadın sanatçılardan oluşan bu dörtlü, çağdaş müziği elektronik ses ile veya olmaksızın, arp, klavsen, flüt, blokflüt ve aynı zamanda Paetzold flütleri gibi klasik müzik aletleri ile çalmaktadır. Avusturyalı genç müzisyenlerin tanıtımını amaçlayan kültürel bir proje çerçevesinde («The New Austrian Sound of Music» - NASOM 2018/2019), Airborne Extended, kendi toplulukları için yazılmış yeni eserleri de sunmaktadır. Bu yeni eserler arasında, Hannes Kerschbaumer, Bernhard Lang, Manuela Kerer, Manuela Kerer, Manuela Kerer, Fernando Riederer, Wolfgang Mitterer, Bernhard Geigl, Elisabeth Harnik, Tomasz Skweres, Alexander Kaiser, Matthias Kranebitter, Margareta. Ferek-Petric, Elisabeth Schimana, Arturo Fuentes, Mirela Ivcevic, Peter Jakober, Stefano Gervasoni, Gabriele Manca, Mario Pisati ve Giorgio Magnanensi’nin çalışmaları sayılabilir.

Elena Gabbrielli, flüt

Elena Gabbrielli, Venedik’te müzik ve felsefe eğitimi gördü. Flüt öğrenimini «Benedetto Marcello» Müzik Konservatuvarında ve «Ca’Foscari» Üniversitesinde sürdürdü. Pier Narciso Masi, Patrick Gallois ve Chiara Tonelli gibi çok tanınmış müzik profesörlerinin derslerini takip etti. Ardından Klangforum Wien yönetiminde, Graz (Avusturya) kentindeki Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinde çağdaş müzik dalında yüksek lisans derecesi aldı. Çağdaş klasik müzik repertuvarı konusunda uzmanlaşan Avusturya oda orkestrası «Klangforum Wien», Zeitfluss, Platypus, L’Arsenale, Midi ve RepertorioZero, Neufonia gibi müzik toplulukları, Black Page Orkestrası ile iş birliği halinde, Elena Gabbrielli Avusturya ve İtalya’daki oda müziğinde ve çağdaş müziğe yönelik farklı projelerde düzenli olarak çalmaktadır. Elena Gabbrielli, aynı zamanda Venedik Müzik Bienali, Ravenne Festivali, Palermo Yeni Müzik Festivali, Mondi Spoleto Festivali, Treviso’daki Arsenale Festivali, Bologna Festivali, Ferienkurse Darmstadt ve Impuls Graz (çağdaş müzik eğitiminin geliştirilmesi için yaz akademisi), Graz’daki Steirischer Herbst Festivali, Shanghai İlkbahar Müzik Festivali, Saraybosna’daki Sonemus Festivali, Vilnius’taki GAIDA Festivali, Salzburg’daki Dialoge Festivali, Cenevre’deki Archipel Festivali gibi pek çok müzik festivaline de katılmıştır. Elena Gabbrielli, Emilio Pomarico, Marco Angius, Clément Power, Roland Kluttig ve Mario Venzago gibi orkestra şefleriyle birlikte çalmıştır. George Friedrich Haas, Tristan Murail, Philippe Leroux, Mathias Spahlinger ve Beat Furrer gibi önemli bestecilerle birlikte çalma olanağı bulmuştur. Performansları, RAI-Radio3 et ORF tarafından yayınlanmıştır.

Sonja Leipold, klavsen

Klavsenci Sonja Leipold, flüt ve piyano öğrenimini Salzburg Mozarteum Üniversitesinde; klavsen ve sürekli bas eğitimini ise Viyana Müzik Üniversitesinde tamamlamıştır. Eski ve çağdaş müzik üzerine eğilerek, Avrupa ve Asya’daki prestijli festivallerde düzenli şekilde solist ve oda müziği sanatçısı olarak çalmaktadır. “Klavsen Perspektifleri” adlı programı için Avusturya Kültür Bakanı tarafından ödüllendirilmiştir. Sonja Leipold, 2011’de Bologna Klavsen Yarışması, 2012’de Fidelio Yarışması, 2012’de Annelie de Man Yarışması (Den Bosh / çağdaş klavsen) gibi pek çok uluslararası yarışmada da dereceye girmiştir. 2013 yılında, hem Avusturya barok müziği alanındaki araştırmaları hem de klavsen çağdaş repertuvarına katkılarından dolayı burs kazanmıştır. 2016/2017 dönemi için, çağdaş müzik dalında Avusturya’nın resmi kültür elçisi olarak atanmıştır. Sonja Leipold, Emma Kirkby ile ITAM Linz, ABA Gmunden («Avusturya Barok Akademisi»), Viyana’daki ISA («Uluslararası Yaz Akademisi») ve N. Harnoncourt ile birlikte Viyana Tiyatrosu gibi kurumlarda eşlik sanatçısı ve oda müziği profesörü olarak çalışmaktadır. 2015 yılından beri, Viyana Müzik ve Sanat Üniversitesinde dersler vermektedir.

Caroline Mayrhofer, blokflüt

Innsbruck’te doğan Caroline Mayrhofer, blokflüt eğitimini Linz’deki Bruckner Konservatuvarında; blokflüt ve viyolonsel eğitimini ise Viyana Müzik Üniversitesinde tamamladı. «Magistra artium» (sanatta yüksek lisans) derecesi aldı. Amherst Eski Müzik Festivali (ABD) ve «Stichting Musici van Morgen» (Geleceğin Müzisyenleri Vakfı, Hollanda) için çalışma bursları kazandı. Öğrenimini Amsterdam Konservatuvarında derinleştirdi ve diplomasını yüksek onur derecesiyle tamamladı. Bolzano Konservatuvarında dersler verdi. Caroline Mayrhofer, «Jugend Musiziert» Yarışması’nda (“Gençler Müzik Yapıyor”, Almanya’daki çocuk ve ergenler için müzik yarışması) birçok kez dereceye layık görüldü. 2012 yılında, Darmstadt’taki çağdaş kayıt müziği uluslararası yarışmasında dereceye girdi. Solist ve oda müziği sanatçısı olarak, Avrupa, Amerika ve Asya’da konserlere katılmaktadır. CD kayıtlarına ve radyo prodüksiyonlarına (RecRec, EMI digital, RAI, ORF, radio espace 2) katkıda bulunmaktadır.

Elisabeth Plank, arp

Elisabeth Plank dünya çapında solist ve oda müziği sanatçısı olarak çalmaktadır (Musica Juventutis, Young Classic Europe, Festival Rio Harp, World Harp Congress, Centre Schönberg). Viyana’da doğan Elisabeth Plank, arp dalındaki yüksek lisans eğitimini Viyana Müzik Üniversitesinden yüksek onur derecesiyle aldığı diplomayla tamamladı. Aynı zamanda, Fabrice Pierre ile Brescia’da çalışmalarda bulundu. Almanya, Avusturya, İtalya ve Japonya’daki pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda (örneğin Internationaler Reinl-Wettbewerb, Osaka Uluslararası Müzik Festivali) dereceye giren Elisabeth Plank, 2014 yılında Cenevre’de arp dalında «Young Celebrity Master» ödülünü aldı. İlk CD’si «L’arpa notturna» (2017, ARS Prodüksiyon), Avusturya Bankası’nın Sanat Ödülü tarafından desteklendi. Viyana’daki Hofburgkapelle, Prag’daki Camerata Bohemica, Türingiya Senfoni Orkestrası ve Kharkiv Filarmoni gibi orkestralarla birlikte ve Japonya ve Güney Amerika’da ise solo konserlerinde çalmıştır.