7 Mart 2015’te NDS’de "Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kadınlar’’ Sergisinin Açılışı

İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Galerisi, 7 Mart’tan bu yana 1880 - 1930 döneminin kadın portrelerini gösteren kartpostallarla ’’Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kadınlar’’ adlı yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi açılışı geçtiğimiz cumartesi günü, Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, sergiyle aynı başlığı taşıyan ve Bleu autour yayınlarından çıkan kitabın yazarı olan oryantalist tarihçi Christine Peltre ve kitabın son sözünü yazan gazeteci-yazar Liz Behmoaras’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılıştan önce ise, adı geçen yazarların Osmanlı Devleti’nde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında kadının durumu üzerine konuşma yaptıkları bir konferans düzenlendi.

Bu sergi açılışı, Uluslararası Kadın Hakları Günü vesilesiyle hazırlanan etkinliklerle birlikte, Frankofoni ayı etkinlikleri çerçevesinde yer almış oldu.

Pierre de Gigord Koleksiyonu’ndan alınma 200’den fazla kartpostal bizlere, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıcında kadınların koşullarını ve bu koşulların nasıl değişime uğradığını anlatıyor. Günlük hayatı anlatan kadın portreleri, kadınların durumu ve özgürleşmenin başlangıcı bu sergide görülebiliyor.

Kurum müdürü Yann de Lansalut davetlilere hitap ettiği konuşmasında, Başkonsolos ve konferans veren yazarlara, ayrıca Christine Peltre’in kitabının Türkçesini yayınlayan Yapı Kredi Yayınları’nın müdürü Tülay Güngen’e teşekkürlerini sundu.

Okul müdürü, Türkiye ve civar ülkelerdeki hareketli gündem çerçevesinde kadınların şimdiki durumunu da sorgulayarak, ying ve yang’ın, yani kadın ile erkeğin dünyayı daima dengede tutmuş olduğunu anımsattı.

Bu değerlendirmeyle birlikte toplumda kadının hakları ve yeriyle ilgili sorgulamalar, eğitim yılının ikinci döneminde NDS öğretmenleri tarafından ele alınacak konu ve çalışmaları besleyecektir.

Sergi 7 Mart ile 25 Mayıs 2015 tarihleri arasında (Pazar günleri hariç) hergün saat 11.00-18.00 arası, gösteri ve konser olan günlerde ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.