4-6 Aralık 2015 tarihleri arasında C.E.S.’in girişimi ile düzenlenen Bursa gezisi

C.E.S.’in ( NDS Öğrenci Birliği ) girişimi ile 4- 5 ve 6 Aralık’ta Bursa ve çevresine bir gezi düzenlendi. Bu geziye öğretmenleri Gizem İnanç, Banu Hatipoğlu, Ulya Tabaklar ve Hüsnü Peker eşliğinde 38 öğrenci katıldı. Cuma günü saat 11.30’da NDS’den otobüsle hareket eden öğrenci grubu önce İznik’e gitti.

Öğle yemeğinden sonra, Aya Sofya Cami, Yeşil Cami, Süleyman Paşa Medresesi ve bir seramik atölyesi olmak üzere, meydandaki belli başlı turistik yerler gezildi.

Katılımcılar daha sonra Bursa’ya geçerek geceyi otelde geçirdiler. Cumartesi sabahı ve öğleden sonra Tofaş Anadolu Müzesi, kentin tarihî müzesi, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri, Ulu Cami, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe gezildi.

Sonrasında, şehre 15 km mesafede, Osmanlı evleriyle ünlü bir köy olan Cumalıkızık gezilerek yine geceyi geçirmek üzere Bursa’ya dönüldü.

Pazar sabahı ise kentteki son gezi, ünlü gölge tiyatrosuna ayrılan Hacivat Karagöz müzesine yapıldı.

Ardından tur rehberleri ve öğretmenleri eşliğindeki öğrenci grubu, Kurtuluş Savaşı’nın bittiğini gösteren 11 Ekim 1922’de Ateşkes Anlaşması’nın imzalandığı mekânı gezmek üzere Mudanya’ya geldi. Gezinin son durağı ise bölgede çok beğenilen güzel Trilye Köyü oldu.

Sonra herkes Yalova’daki Atatürk evini gezdi ve saat 19.30 civarında İstanbul’a dönüldü. Bir güzel gezi daha unutulmaz anılarla sona ermiş oldu.