français | Türkçe

giriş

24 Kasım Öğretmenlerimizin Samsun Gezisi

Güzel bir vesile nedeniyle okulumuz öğretmenlerinden bir grup, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü, Ata’mızın 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesini başlattığı Samsun’da kutladı.

Gezimiz, BANDIRMA VAPURU ziyaretiyle başladı. Birebir aslına uygun olarak yapılan geminin kamaraları, Atatürk ve arkadaşlarının balmumu heykelleri ve resimleriyle donatılmıştı.

Ardından AMİSOS TEPESİ ve TÜMÜLÜSLER’i gezmek için kısa bir teleferik yolculuğu yaptık. Burada bizi tümülüsler ve harika bir Samsun manzarası karşıladı.Amazonların köyünde MÖ 300’leri tekrar yaşama fırsatı bulduk. Amazonların bu yörede yaşadıklarını, Truva Savaşı’nda Akhalar’a karşı savaştıklarını, kraliçelerinin de Akhilleus tarafından öldürüldüğünü öğrendik.

Sahilde, Samsun’un meşhur pidelerini tattıktan sonra ATATÜRK EVİ’ni ziyaret ettik. Burada Atatürk’ün Samsun’a geldiğinde kullandığı eşyaları, resimleri ve silah arkadaşlarıyla toplantı halindeki balmumu heykelleri, bizleri bir kez daha duygulandırıp düşündürdü. 58 yıllık yaşamında savaşlar kazanıp yepyeni bir ülke yaratan, her vesile ile halkına yol gösterip örnek olan bu büyük insanın değerini bir kez daha anladık.

Kasım ortasında yazdan kalma bir günle bizi karşılayan Samsun’a, bir kez daha bu güzel ilimize gelmek, görmeye fırsat bulamadığımız yerlerini keşfetmek düşüncesi ve isteğiyle veda ettik...

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail