français | Türkçe

giriş

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık

Sayın Hazırlık Sınıfı Velimiz, Sevgili Hazırlık Sınıfı Öğrencimiz,
2021-2022 Eğitim-Öğretim yılına hazırlık ile ilgili bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı
İlk hafta
Çalışma Takvimi
Okul Servisleri
Üniforma
Ders Kitapları
Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı
Kantin Kullanımı
Spor Olanakları
Kütüphane
Burs Başvuruları
Metot Toplantısı
Sosyal Etkinlikler

Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı

2 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te okulumuza hazırlık sınıfına kaydolan öğrencilerin, velilerinin ve tüm hazırlık sınıfı öğretmenlerinin katılacağı bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Toplantının başlangıcından hemen önce ailelere okulla ilgili kapsamlı bir dosya sunulacak; dosyanın içeriği toplantı sırasında açıklanacaktır. Bu toplantıya öğrenci ve veli birlikte katılımınızı önemle rica ederiz. Öğrenciler bu güne serbest kıyafetle katılacaktır. (Üniforma 3 Eylül Cuma günü itibariyle zorunludur.)
Toplantının son bölümünde öğrenciler branş öğretmenleriyle birlikte okulu gezerler.
Toplantı en geç saat 17.00’de son bulur. Bu gün için okul servisi bulunmamaktadır.
Pandemi koşulları söz konusu olursa bu toplantı çevrim içi düzenlenir.

İlk hafta

3 Eylül Cuma günü yeni eğitim-öğretim yılı açılış töreninin ardından öğrenciler İngilizce seviyelerinin kesin olarak tespiti için yıl içi notlarını etkilemeyecek bir İngilizce sınavına gireceklerdir. Bu sınav sonucu ve kayıt sırasında doldurulan formda verilen bilgiler birlikte değerlendirilerek öğrencinin İngilizce grubu belirlenecektir.

Öğrencilerin okuyacağı şubeler 6 Eylül Pazartesi günü açıklanır.
Sınıflar oluşturulurken kız/erkek sayısı, puan dengesi vs. göz önüne alınarak dengeli dağılım yapılır.

Hafta içinde öğrencilere mail adresleri ve şifresi teslim edilir; okulun çevrim içi uygulamaları ile ilgili bilgi verilir.

Okul başlangıç ve bitiş saatleri pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri 08.00-14.55, cuma günü 08.00-14.10’dur.
Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri Hazırlık sınıfları ile 9. sınıfların teneffüsleri ile 10.,11.,12. sınıfların teneffüsleri farklı saattedir.

İlk hafta oryantasyon haftası olarak değerlendirilir.

Çalışma Takvimi

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı çalışma takvimi internet sitemizde yayınlanmıştır. (İl Milli Eğitim Müdürlüğünden çalışma takvimi onayı beklenmektedir. ) Etkinlikler, sınav haftaları, veli toplantıları vs. ile ilgili bilgilere NDS Ajandasından ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme mailleri ile genel takvim düzenli olarak hatırlatılır; varsa güncellemeler belirtilir.

Okul Servisleri

Okulun servis işleri Mi Tur Turizm Tic. LTD. ŞTİ. tarafından yürütülmektedir. İstanbul’un tüm bölgelerine servis bulunmaktadır. Servis formunu kayıt işlemleri sırasında doldurup Öğrenci İşlerine bırakmadıysanız, ekteki formu doldurup, tarayıcıdan geçirdikten sonra ndskayit@nds.k12.tr adresine e-posta ile gönderebilir veya en geç 2 Eylül Perşembe günkü tanışma toplantısı öncesinde servis masasına teslim edebilirsiniz.
Bu konudaki tüm sorularınızı yine aynı gün okulda bulunacak yetkililere yöneltebilirsiniz. Öğrencimiz servis kullanmayacaksa bu yönde bilgi verilmesi rica olunur. Okulun ilk gününden itibaren öğrenci servisle okula gelecektir/gelebilir.

Üniforma

Okul üniforması Çağdaş Tekstil tarafından üretilmekte ve satılmaktadır.

Üniforma satışları, Çağdaş Tekstil’in okulun çok yakınında bulunan satış mağazasında 02 Ağustos Pazartesi gününden itibaren başlayacaktır.

Üniforma ile ilgili bilgi ve fiyat listesi ile satış mağazısının adresi için tıklayınız.

Mağazada yoğunluk yaşanmaması için üniforma alışverişinin son günlere bırakılmamasını rica ederiz.

Üniforma ile ilgili detaylı bilgi için NDS İç Yönetmeliğine bakabilirsiniz.

Ders Kitapları

Ders kitaplarının ve kitapçıkların tam listesi ile ücretleri ağustos ayı içinde bu bölümde yayınlanacak ve bilgilendirme dosyasında bulunacaktır.
Fransızca kitaplar ve zümre öğretmenlerince hazırlanan ders kitapçıkları ücretlerinin 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında okulun hesabına yatırılması istenecek, kitaplar ve kitapçıklar 6 Eylül haftasında öğrencilere teslim edilecektir.

201-2022 Eğitim-Öğretim yılı 1. döneminde kullanılacak Türk Dili ve Edebiyatı sürekli ve güdümlü okuma kitapları listesi ile Elementary ve İntermediate gruplar için kullanılacak İngilizce ders kitapları listesi için tıklayınız.
Bu kitapları online olarak satın almak için linki tıklayınız.
İngilizce grubunuzdan emin olmadan bu dersin kitabını almamanızı öneririz.
(Kitapları farklı bir yerden alacaksanız yayınevlerine lütfen dikkat ediniz.)

Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı

Gelişen teknolojiler ve eğitimdeki yenilikleri yakından takip eden okulumuzda, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren taşınabilir bilgisayarların öğrencilerimizin eğitim materyallerinin arasında bulunması, öğrencilerimizin tüm derslerde kullanım amacıyla okula taşınabilir bilgisayarlarını getirmeleri uygulamasına geçilmiştir.

Hazırlık sınıflarda haftada 3 saat Bilgisayar Bilimi dersi okutulmaktadır.

Tüm öğrencilerimizin aşağıda belirtilen minimum özelliklere sahip taşınabilir bilgisayarlara sahip olmaları gereklidir.

Donanım gereksinimleri

İşlemci - Intel I5 ya da dengi
Ekran büyüklüğü -11’’ - 15’’
Wifi - 802.11 ac
Giriş / Çıkış - HDMI çıkışı, USB 3.0 girişi

Yazılım gereksinimleri

Tüm yüklü yazılımların lisanslı olması gerekmektedir.
İşletim sistemi-Windows 10 ya da daha üzeri / Mac OS Mavericks, Yosemit, El Capitan ya da daha üzeri
Antivirüs- Güncel ve aktif (tüm işletim sistemleri için zorunlu)
Öğrenci bilgisayarının bakımı, öğrenci ve velinin sorumluluğundadır.

Okul açıldıktan sonra duyurulacak bir tarihte öğrencilerin bilgisayarları sırayla Bilgi İşlem Birimi tarafından kontrol edilip onaylanacaktır. Bilgi İşlem Biriminin onayı olmadan bilgisayarın okul ağına bağlanması mümkün olmayacaktır.
Derslerde bilgisayar kullanımının gerektirdiği etik kuralların değerlendirilmesi ve işlerlik kazanmasından sonra okulda Bilgisayar Bilimi dersinde ve diğer derslerde öğrenciler tarafından taşınabilir bilgisayar kullanımına başlanacaktır.

Bu konudaki tüm sorularınız için yaz döneminde Hazırlık sınıfı müdür yardımcısı, Matematik ve Bilgisayar Bilimi öğretmenimiz Yeşim Özçubukçu’ya e-posta gönderebilirsiniz. (yesim.ozcubukcu@nds.k12.tr)

Kantin Kullanımı

Okulumuzun kantini Sofra Yemek Üretim ve Hizmet A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Kantin üç farklı alanda kurulmuştur.
Büyük kantin alanında öğrenciler günlük sandviçler, salatalar, içecekler, ambalajlı yiyecekler vb. ürünleri satın alabilirler.
Üst kantin ve yan kantin alanında günün menüsü servisi yapılır.
Ayrıca okulun belli bölümlerinde içinde su ve atıştırmalıkların bulunduğu otomatlar vardır.

Yüz yüze öğretimin başladığı hafta, isteyen her öğrenciye Lezzet Kart tanımlanacaktır.
Kantinlerden ve otomatlardan sadece Lezzet Kart ile alışveriş yapılabilir. Okulda para kullanımı kesinlikle olmayacaktır.

Lezzet Kart’ın ücreti 25 TL ve her dolumda yüklenebilecek en az bakiye 50 TL’dir.
Lezzet Kart’a bakiye yükleme için linki verilecek mobil uygulama kullanılacaktır.

Öğrencinin tüm yıl yemeğe kaydolması yerine daha farklı bir sistem düşünülmüştür.

Eğitim-öğretim yılı başladığında, kantinde satılan tüm ürünlerin listesi ve fiyatları; haftalık/ aylık menüler öğrenci ve velilere mail ile gönderilecektir.

Öğrenciler en geç perşembe akşamı bir sonraki hafta 5 gün boyunca menü şeklinde yemek yeyip yemeyeceklerini linki verilecek bir sisteme girip belirteceklerdir. Sisteme girmeyen öğrencinin o hafta menü tercih etmediği anlaşılacaktır.
Haftalık yemek programına kayıt olan öğrencinin 5 gün için yemek geçiş hakkı alacak, yemeği alırken kartı okuttuğunda o güne ait geçiş hakkı düşülecektir. Yemek hakkı olan öğrenci o gün yemek hizmeti almasa da gün sonunda yemek bedeli otomatik olarak kartından düşülecektir.

Öğrencilerin sisteme alışması için yüz yüze eğitimin başladığı ilk hafta Lezzet Kartl kullanarak tüm alanlar açık olacak, isteyen öğrenciler istedikleri gün öğle yemeği yiyecekler; uygulama ikinci hafta başlayacaktır.

Not: Öğle yemeklerini evden getiren öğrencilerin kullanımı için iki mikrodalga fırın bulunmaktadır.
(Okulda hiçbir yemek kabı bırakılmayacağını, bulunan kapların çöpe atılacağını hatırlatırız.)

Spor Olanakları

Beden Eğitimi derslerinde spor kompleksinin tüm bölümleri dönüşümlü olarak kullanılmaktadır.
Spor kompleksi okul saatlerinden sonra da tüm öğrencilere açıktır. Okul saatlerinden sonra isteyen öğrenciler Beden Eğitimi öğretmenleri eşliğinde bireysel spor (fitness, yüzme, tırmanma duvarı) ve belli günlerde grup dersleri ( yüzme, pilates, zumba vs.) yapabilirler.

Okulun kız-erkek basketbol, kız-erkek voleybol, kız-erkek masa tenisi takımlarına katılmak isteyen öğrenciler ilk yıldan itibaren okul saatlerinden sonra belli günlerde olan antrenmanlara katılabilir. Tanışma toplantısında öğrencinin yaptığı spor dallarıyla ilgili bir form doldurması istenir ve okulun açıldığı ilk ay içinde takım seçmeleri gerçekleşir.

Normal okul servisleri dışında okul çıkış saatinden iki saat sonra etkinliklere kalan öğrenciler için merkez noktalara servis bulunmaktadır. (Ataşehir, Kadıköy, Ataköy) Spora kalan öğrenciler bu servisleri tercih edebilirler.

Kütüphane (Medyatek)

Okul kütüphanesi her gün 7.30 -16.00 saatlerinde açıktır.

Medyatek, öğrenci ve öğretmenlere Fransızca, Türkçe ve İngilizce olmak üzere, 15000 kitap, 45 dergi, 2000 DVD, 200 CD sunmaktadır.

Öğrenciler kütüphaneden bir kerede üç hafta süreyle en fazla 6 kitap, 4 dergi, 3 DVD, 2 CD ödünç alabilir.

Kullanılan veri tabanı yardımıyla oluşturulan online katalog, kütüphanede kayıtlı olan bütün belgelere ulaşılmasını sağlar.

Kullanıcılar (öğrenciler ve öğretmenler) kendi hesaplarına bağlanarak ödünç aldıkları belgelerin listesini görebilir ve sürelerini uzatabilirler, ayrıca öneri, rezervasyon ve yorum yapabilirler.

Burs başvuruları

Eğitim-öğretim yılının başında 2021-2022 yılına mahsus olmak üzere yeni kayıtlı öğrencilerin burs başvuruları alınır.

Başvurular Burs Komisyonu tarafından değerlendirilir; Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ücretsiz veya Burslu Okuyacak Öğrenci ve Kursiyerler bölümü ilgili maddeleri uyarınca, içinde bulunulan öğretim yılı için ücretsiz okuma veya indirim hakkından yararlanacak olan öğrenciler belirlenir.

Okulumuzda başarı bursu uygulaması bulunmamaktadır.

Metot Toplantısı

20 Eylül Pazartesi günü saat 15.15-17.00 saatleri arasında Hazırlık sınıfı ders programları ve çalışma yöntemleri hakkında branş öğretmenlerinin açıklamalarda bulunacağı bir toplantı gerçekleşecektir.
Bu toplantıda veya hemen sonrasında veli internet sitesi kullanım şifreleri verilir.
Pandemi koşulları söz konusu olursa bu toplantı çevrim içi düzenlenir.

Sosyal Etkinlikler

Okulumuzda çok sayıda ders dışı sosyal etkinlik bulunmaktadır.
Haftalık ders programı kapsamında yürütülen sosyal etkinlik çalışmaları 9. sınıfta başlar. Ancak hazırlık sınıfı öğrencileri arzu ederlerse Hazırlık senesinden itibaren okul saatleri dışında yapılan etkinliklere katılabilir.
Spor antrenmanları, Müzik kulübü, Hazırlık MUN külübü, Satranç kulübü, drama çalışmaları bu etkinliklere örnektir.

Öğrenci belgesi, kayıt işlemleri vb konular için ogrenciisleri@nds.k12.tr adresine
muhasebe ile ilgili konular için muhasebe@nds.k12.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Diğer idari ve akademik konular için Hazırlık sınıfları müdür yardımcısı Yeşim Özçubukçu’ya e-posta gönderebilirsiniz. (yesim.ozcubukcu@nds.k12.tr)
ndskayit@nds.k12.tr adresi okullar açılana kadar aktif olacaktır.

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılının sağlık ve huzurla gelmesi, gelişim ile sürmesi ümidiyle tüm öğrencilerimize başarılı bir lise hayatı dileriz.

Ekler

Türkçe ve İngilizce Kitapları
Fransızca Kitapları

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail