français | Türkçe

giriş

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılına hazırlık

Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı
İlk hafta
Çalışma Takvimi
Okul Servisleri
Üniforma
Ders Kitapları
Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı
Kantin Kartları
Spor Olanakları
Kütüphane
Burs Başvuruları

Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı

3 Eylül Salı günü saat 14.00’te okulumuza yeni gelen öğrencilerin, velilerinin ve tüm hazırlık sınıfı öğretmenlerinin katılacağı bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Toplantının başlangıcından hemen önce ailelere okulla ilgili kapsamlı bir dosya sunulacak; dosyanın içeriği toplantı sırasında açıklanacaktır. Bu toplantıya öğrenci ve veli birlikte katılımınızı önemle rica ederiz. Öğrenciler bu güne serbest kıyafetle katılacaktır. (Üniforma 4 Eylül Çarşamba günü itibariyle zorunludur.)
Toplantının son bölümünde öğrenciler branş öğretmenleriyle birlikte hazırlık sınıflarına çıkacaklardır.
Toplantı saat 17.00’de son bulur. Bu gün için okul servisi bulunmamaktadır.

İlk hafta

4 Eylül Çarşamba günü törenden sonra öğrenciler İngilizce seviyelerinin kesin olarak tespiti için yıl içi notlarını etkilemeyecek bir İngilizce sınavına gireceklerdir. Bu sınav sonucu ve kayıt sırasında doldurulan formda verilen bilgiler birlikte değerlendirilerek öğrencinin İngilizce grubu belirlenecektir.
Öğrencilerin okuyacağı şubeler 5 Eylül Perşembe günü açıklanır.
Sınıflar oluşturulurken kız/erkek sayısı, puan dengesi vs. göz önüne alınarak dengeli dağılım yapılır.
İlk hafta oryantasyon haftası olarak değerlendirilir.

Çalışma Takvimi

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı onaylı çalışma takvimi internet sitemizde yayınlanmıştır. Etkinlikler, sınav haftaları, veli toplantıları vs. ile ilgili bilgilere NDS Ajandasından ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme mailleri ile genel takvim düzenli olarak hatırlatılır; varsa güncellemeler belirtilir.

Okul Servisleri

Okulun servis işleri Mi Tur Turizm Tic. LTD. ŞTİ. tarafından yürütülmektedir. İstanbul’un tüm bölgelerine servis bulunmaktadır. Servis formunu kayıt işlemleri sırasında doldurup Öğrenci İşlerine bırakmadıysanız, ekteki formu doldurup, tarayıcıdan geçirdikten sonra ndskayit@nds.k12.tr adresine e-posta ile gönderebilir veya en geç 3 Eylül Salı günkü tanışma toplantısı öncesinde servis masasına teslim edebilirsiniz.
Bu konudaki tüm sorularınızı yine aynı gün okulda bulunacak yetkililere yöneltebilirsiniz. Öğrencimiz servis kullanmayacaksa bu yönde bilgi verilmesi rica olunur. Okulun ilk gününden itibaren öğrenci servisle okula gelecektir/gelebilir.

Üniforma

Okul üniforması Çağdaş Tekstil tarafından üretilmekte ve satılmaktadır.
Üniforma satışları, Çağdaş Tekstil’in okulun çok yakınında bulunan satış mağazasında 15 Ağustos’tan itibariyle başlayacaktır.
Üniforma ile ilgili bilgi ve fiyat listesi ile satış mağazısının adresi için tıklayınız.
( Öğrenciler isteklerine bağlı olarak üç üst seçeneğinden birini veya soğuk günlerde V yaka kazağın üzerine bir üst seçeneği daha giyerler.)

Üniforma alışverişinin son günlere bırakılmamasını rica ederiz.

Ders Kitapları

Ders kitaplarının ve kitapçıkların tam listesi ile ücretleri 26 Ağustos’ta bu bölümde yayınlanacak ve bilgilendirme dosyasında bulunacaktır.
26 Ağustos-3 Eylül döneminde (hafta sonu ve resmi bayram tatilleri hariç) okul kütüphanesinin girişinde kurulan standa gelerek bu kitap/kitapçıkların ücretini nakit olarak ödemeniz gerekmektedir.
Fransızca kitaplar ve zümre öğretmenlerince hazırlanan ders kitapçıkları okulun açıldığı ilk hafta içinde (şubeye bağlı olarak 5 veya 6 Eylül günü) öğrencilere teslim edilecektir.

Kırtasiye malzemesi, sürekli ve güdümlü okuma kitapları ve İngilizce kitaplarını dışarıdan ya da 27 Ağustos -6 Eylül tarihlerinde okulda standı bulunan kitabevinden temin edebilirsiniz. (hafta sonu ve bayram tatili dışında)

Kitabevi 15 Ağustos’tan itibaren online satış da yapacaktır ancak kitap alışverişi için tanışma toplantısını beklemeniz önerilir. Ödeme nakit veya kredi kartı ile yapılabilir.
Online satış linki için tıklayınız.

İngilizce dersi, öğrencilerin bilgilerine göre iki farklı seviyede okutulur. Seviyesi yükseltilmek istenen grubun öğrencileri okul saatleri dışında haftada iki saat zorunlu İngilizce dersi yaparlar. İngilizce yetiştirme programı Hazırlık ve 9.sınıflarda uygulanır. Kayıt sırasında doldurulan forma ve ilk gün yapılan sınava bağlı olarak öğrencinin grubu belirlenir. (Seviye bilgi formunu kayıt sırasında doldurmadıysanız lütfen tanışma toplantısı sırasında formu doldurup teslim ediniz.)
İngilizce kitaplarını öğrencinin grubu netleştikten sonra satın almanızı öneririz.
İngilizce kitap listesini görmek için tıklayınız.
(Okulun açıldığı ikinci hafta, önceden öğrencilere belirtilecek bir günde kitabevi Hazırlık sınıfları İngilizce kitapları satışı için ayrıca okula gelecektir.)

Türkçe dersi okuma kitaplarının adları bilgilendirme dosyasında bulunacaktır.
Bu kitapları önceden ve dışarıdan alacaksanız yayınevlerine lütfen dikkat ediniz.

Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı

Gelişen teknolojiler ve eğitimdeki yenilikleri yakından takip eden okulumuzda, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren taşınabilir bilgisayarların öğrencilerimizin eğitim materyallerinin arasında bulunması, öğrencilerimizin tüm derslerde kullanım amacıyla okula taşınabilir bilgisayarlarını getirmeleri uygulamasına geçilmiştir.

Hazırlık sınıflarda haftada 3 saat Bilgisayar Bilimi dersi okutulmaktadır.

Tüm öğrencilerimizin aşağıda belirtilen minimum özelliklere sahip taşınabilir bilgisayarlara sahip olmaları gereklidir.

Donanım gereksinimleri
İşlemci - Intel I5 ya da dengi
Ekran büyüklüğü -11’’ - 15’’
Wifi - 802.11 ac
Giriş / Çıkış - HDMI çıkışı, USB 3.0 girişi

Yazılım gereksinimleri
Tüm yüklü yazılımların lisanslı olması gerekmektedir.
İşletim sistemi-Windows 8.1 ya da daha üzeri / Mac OS Mavericks, Yosemit, El Capitan
Antivirüs- Güncel ve aktif (tüm işletim sistemleri için zorunlu)

Öğrenci bilgisayarının bakımı, öğrenci ve velinin sorumluluğundadır.

Okul açıldıktan sonra duyurulacak bir tarihte öğrencilerin bilgisayarları sırayla Bilgi İşlem Birimi tarafından kontrol edilip onaylanacaktır. Bilgi İşlem Biriminin onayı olmadan bilgisayarın okul ağına bağlanması mümkün olmayacaktır.
Derslerde bilgisayar kullanımının gerektirdiği etik kuralların değerlendirilmesi ve işlerlik kazanmasından sonra okulda Bilgisayar Bilimi dersinde ve diğer derslerde öğrenciler tarafından taşınabilir bilgisayar kullanımına başlanacaktır.

Bu konudaki tüm sorularınız için yaz döneminde Hazırlık sınıfı müdür yardımcısı ve Bilgisayar Bilimi öğretmenimiz Yeşim Özçubukçu’ya mail atabilirsiniz.
yesim.ozcubukcu@nds.k12.tr

Eğitimde Teknoloji konusunda NDS’de yapılan çalışmaları okumak için tıklayınız.

Kantin Kartları

Okulun kantini 2002 yılından beri Fındık Gıda ve İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD Şirketi tarafından işletilmekte olup okul idaresi ve Okul Aile Birliği tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. Öğrenciler günlük olarak kantinden istedikleri yiyecekleri satın alırlar. (günün menüsü, farklı sandviçler, salata, meyve vs. seçenekleri vardır.)
Kantinde alışverişler öğrenci adına düzenlenen kartla yapılır.
27 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında (hafta sonu ve resmi bayram tatilleri hariç) kantinde kurulacak stanttan kartınızı alabilirsiniz. (Kart ücreti 25 TL’dir.) Karta ilk seferinde uygun gördüğünüz kadar para yükleyiniz. Gerektiğinde her gün 7.15-7.55 saatlerinde ve küçük teneffüslerde minimum 10 TL olmak üzere kantinde karta para yükleme işlemi yapılmaktadır. (Kartınızın kaybolması durumunda hemen kantine ve müdür yardımcısına haber veriniz.)
Eğitim-Öğretim yılının başında aylık menüler ve kantinde satılan tüm ürünlerin listesi ile fiyatları öğrenci ve velilere mail ile gönderilir.

Spor Olanakları

Beden Eğitimi derslerinde spor kompleksinin tüm bölümleri dönüşümlü olarak kullanılmaktadır.
Spor kompleksi okul saatlerinden sonra da tüm öğrencilere açıktır. Okul saatlerinden sonra isteyen öğrenciler Beden Eğitimi öğretmenleri eşliğinde bireysel spor (fitness, yüzme, tırmanma duvarı) ve belli günlerde grup dersleri ( yüzme, pilates, zumba vs.) yapabilirler. 2018-2019 yılı sportif faaliyet programını görmek için tıklayınız. Yeni program okul açıldığında duyurulacaktır.

Okulun kız-erkek basketbol, kız-erkek voleybol, kız-erkek masa tenisi takımlarına katılmak isteyen öğrenciler ilk yıldan itibaren okul saatlerinden sonra belli günlerde olan antrenmanlara katılabilir. Tanışma toplantısında öğrencinin yaptığı spor dallarıyla ilgili bir form doldurması istenir ve okulun açıldığı ilk ay içinde takım seçmeleri gerçekleşir.

Normal okul servisleri dışında okul çıkış saatinden iki saat sonra etkinliklere kalan öğrenciler için merkez noktalara servis bulunmaktadır. (Ataşehir, Kadıköy, Ataköy) Spora kalan öğrenciler bu servisleri tercih edebilirler.

Spor takımlarımızın 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı çalışmalarını görmek için NDS’de Spor bölümüne bakabilirsiniz.

Spor takımlarımızın 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı başarılarını görmek için tıklayınız.

Kütüphane (Medyatek)

Okul kütüphanesi her gün 7.30 -16.00 saatlerinde açıktır.

Medyatek, öğrenci ve öğretmenlere Fransızca, Türkçe ve İngilizce olmak üzere, 15000 kitap, 45 dergi, 2000 DVD, 200 CD sunmaktadır.

Öğrenciler kütüphaneden bir kerede üç hafta süreyle en fazla 6 kitap, 4 dergi, 3 DVD, 2 CD ödünç alabilir.

Kullanılan veri tabanı yardımıyla oluşturulan online katalog, kütüphanede kayıtlı olan bütün belgelere ulaşılmasını sağlar.

Kullanıcılar (öğrenciler ve öğretmenler) kendi hesaplarına bağlanarak ödünç aldıkları belgelerin listesini görebilir ve sürelerini uzatabilirler, ayrıca öneri, rezervasyon ve yorum yapabilirler.

Burs başvuruları

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra 2019-2020 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere yeni kayıtlı öğrencilerin burs başvuruları alınır.

Başvurular Burs Komisyonu tarafından değerlendirilir; Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ücretsiz veya Burslu Okuyacak Öğrenci ve Kursiyerler bölümü ilgili maddeleri uyarınca, içinde bulunulan öğretim yılı için ücretsiz okuma hakkından yararlanacak olan öğrenciler belirlenir.

Okulumuzda başarı bursu uygulaması bulunmamaktadır.

Kayıtlı öğrencilerimizin ve velilerinin 3 Eylül Salı günü yapılacak olan tanışma toplantısından önce yanıtlanmasını arzu ettikleri sorular için ndsl@nds.k12.tr adresine e-posta göndermelerini rica ederiz.

Gelişim dolu bir sürecin başlangıcında ortak heyecanların, ortak hedeflere dönüşmesini hep birlikte yaşamayı diliyoruz.

Saygılarımızla

Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı
İlk hafta
Çalışma Takvimi
Okul Servisleri
Üniforma
Ders Kitapları
Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı
Kantin Kartları
Spor Olanakları
Kütüphane
Burs Başvuruları

Ekler

Spor Çalışmaları Çizelgesi 2018-2019
Servis Formu
Üniforma Bilgileri

recherche


Moodle Sınav Takvimi TICE (Dijital Ortam Eğitimi Paylaşımları) Veli / Bilgi E-OKUL web-mail