20 NDS öğrencisi ile Paris Kültür Gezisi

NDS 10A sınıfının 20 öğrencisi 30 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında öğretmenleri Nil Hamamcioğlu, Yeşim Özçubukçu ve Walid Zekri ile Paris’e gittiler.

Yolculuk 30 Nisan Pazar günü başladı. İlk durak olan Musée Grevin’de öğrenciler Fransa tarihi için önemli olan kişilerin ve günümüz ünlülerinin balmumu heykellerini gördüler.

Akşam, M. Zekri rehberliğinde Défense bölgesindeki Grande Arche gezildi. Concorde Meydanına kadar olan düz çizgi çok etkileyiciydi.

1 Mayıs Pazartesi günü, yolculuğun her sabahında olduğu gibi, öğrenciler 8.30-9.45 arası otelde Nil Hamamcıoğlu’nun hazırladığı yol güncesini doldurdular. Bu günce, okulun sergi salonunda sergilenecek olan kroki ve yolculuk defterlerini hazırlamak için öğrencilere yol gösterecekti.

Maupassant’ın “Gece” adlı hikayesinin geçtiği mekanları adım adım izleyen grup zaman zaman krokiler çizmek ve hikayeden bölümler okumak için durdu. Gün boyunca Walid Zekri yapıların tarihi ve mimari özellikleri ile ilgili bilgi paylaşırken Nil Hamamcıoğlu da işlemiş oldukları hikayenin analizini yaptı. Sokak sanatçısı Slice (Slimene Khebour) öğrencilere kroki teknikleri gösterdi. NDS öğrencileri için o gün özel açılmış olan Itinerance adlı sanat galerisinde BomK adlı sanatçının eserleri incelendi ve sokak sanatı hakkında bilgiler edinildi. 13. bölgedeki geziyi bitirmeden son olarak da François Mitterend Ulusal Kütüphanesinin önünde krokiler çizmek için mola verildi.

Akşam, Sacré Coeur Bazilikası gezilerek mimarisi Notre Dame Katedrali ile karşılaştırıldı.

2 Mayıs Salı günü, Versailles Sarayı gezildi. Öğrenciler Aynalı Galeri’ye hayran kaldılar. İlerleyen günlerde Opéra Garnier ve Sorbonne Üniversitesindeki büyük galerilerle karşılaştırma imkanları oldu.

Günü son durağı olan Sorbonne Üniversitesi, yetkili tarafından kapsamlı bir şekilde gezdirildi, Büyük Amfi, Büyük Galeri gibi özel alanları hayranlıkla gezen öğrenciler, yüksek öğrenimlerini Sorbonne’da yapmak istediklerini söylediler. Sorbonne gezisi sonrasında eski bir öğrencimiz olan Ece Zerman, öğrenciler ile Paris’te üniversite yaşamı konusunda paylaşımlarda bulundu.

3 Mayıs Çarşamba günü Nisan ayında yapılmış sınavlarının da konusu olan Opera Garnier gezildi. Öğrenciler youtube üzerinden izledikerii canlı görme fırsatını buldular. Walid Zekri de mimari yapısı konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Öğle saatlerinde Maupassant’ın hikayesinde bahsettiği Bastil’de yer alan Colonne de Juillet geildikten sonra Vosges meydanında bulunan çağdaş sanat galerilerini gezebilmek için bir mola verildi. Günün üçüncü gezisi ise Louvre Müzesine oldu. Walid Zekri incelenen eserler hakkında bilgi verdi: Mona Lisa, Milo’nun Venüs’ü, Samothrace’ın zaferi… Bu kısa fakat etkili gezi sonrasında ısınmak ve keyif için Paris’in en iyi sıcak çikolatası Angelina’da içilir.

Seine Nehri kıyısındaki eserleri daha iyi gözlemleyebilmek için tekne gezisi yapıldı. “Gece” ise tüm Paris Eiffel Kulesi’nin tepesinden izlendi.

4 Mayıs Perşembe günü, ISC lisesi ziyarete gidildi. Türkiye, İstanbul ve okulun tanıtıldığı power point sunumlarla başlayan ziyaret, öğrencilerin farklı derslere girmeleri ile son buldu. Öğrencilerimiz bir çok arkadaş edindiler ve yol boyunca da yeni arkadaşları ile yazıştılar. Akşam saatlerinde de Walid Zekri’nin anlatımları ile otobüs ile Paris turu yapıldı.

5 Mayıs günü Yeşim Özçubukçu tarafından hazırlanan 5 Mayıs günü, Bilim Müzesi’nde Bilgisayar dersi projeleri kapsamında hazırlanmış kitapçıklarını doldurdular. Ardından “My Beautiful Planet” adlı filmi Géode’da izlediler. Bbir sonraki durak olan Note Dame Katedrali ve çevresini, Walid Zekri’nin paylaşımları ile detaylı inceleme şansları oldu.

Akşam “Les Choristes” adlı gösteriye gidildi. Öğrenciler gösterideki tüm şarkıları ezbere biliyorlardı ve gösteri boyunca sürekli söylediler.

Gezinin son günü olan 6 Mayıs Cumartesi günü herkes çok üzgündü. Sabah Orsay Müzesi gezildi, Orsay Garı ve Opera Garnier maketleri öğrencileri büyüledi. Walid Zekri’nin hazırladığı kitapçığı doldurmak için öğrenciler müzenin içinde gruplar halinde dağıldılar.

Otele dönüş, sandwichler ve ayrılık… yolda öğrenci ve öğretmenlerden ayrılık konuşmaları… herkes ağlamaklı olmuştu… Beklenen, hazırlanılan ve istenen yolculuk artık bitmişti…

Paris’te yolculuk boyunca 73 km yürümek ve Paris’i turistik olmayan bir göz ile tanımış olmaktan çok mutlular.