français | Türkçe

giriş

18 Mart 2016 NDS’de Çanakkale Zaferi Töreni

2016’da, Çanakkale zaferinin 101. yıl dönümünü kutlamak üzere düzenlenen tören, Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin konuşmasıyla başladı .

Öncelikle lise öğrencilerinin Harbiye Askerî Müzesi’nde bir şehit ailesiyle tanışma toplantısını ve toplantıların farklı açılardan değerini dile getiren Suzan Sevgi, konuşmasına hukuk, barış ve insanı ön plana alarak yaşama gerekliliğinden söz ederek devam etti.

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra, 9E sınıfından İpek Avıcbaşı ile Tan Dağtekin’’in sunuculuğunda tören başladı ve yine 9E’den Deniz Burnaz’ın bu özel günün anlam ve önemi konusundaki konuşmasıyla devam etti.

Sonra, 9C’den Helin Elaydın ile Hasan Baran Aladanlı Çanakkale Savaşı hakkında ilginç bilgiler verdiler.

Ardından, 9D’den İpek Ergül ile 9B’den Damla Ural, kemanda Haz.B’den Yasmin Hataylı, perküsyon ve kongoda Haz.G’den Can Say, bateride 12D’den Ege Türev Çelik, bas gitarda 12B’den Alp Kalleci ve gitarda 12E’den Arek Zurnacı eşliğinde «Çemberinde Gül Oya» adlı Çanakkale türküsünü yorumladılar.

Bu müzik arasından sonra 9F’den Janset Yaşar Çanakkale bölgesinin stratejik önemini anlattı ve «Çanakkale Geçilmez» şiirini okumak üzere sözü 9A’dan İdil Zorlu, Selin Naz İlhan ve Yasemin Bilgiç’e bıraktı.

9E’den Yağız Yur ise piyanoda özellikle bu tören için bestelediği harika parçayı çaldı.

Program, 9B’den Doğa Hürgel, Melike Filizer, Selin Sadıklar’ın bu savaşta önemli rol oynayan dört kişiyi, Hatice Hanım, İbrahim Naci, Zeynep Midoç ve Dr Ragıp’ı anlatmasıyla son buldu.

Ardından NDS Müdürü Yann de Lansalut söz alarak, bu törenin son günlerde ülkeyi yasa boğan terör olayları dolayısıyla özel bir önem kazandığını belirtti. Tüm gençlere, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda ve ülkenin birlik ve beraberliğini koruyarak bu ülkede yaşamaya, bu ülkeyi yaşatmaya devam etmek gerektiğini anımsatarak teşekkür etti. Konuşmasını Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde barışın sağlamasının, ülkenin bütünlüğünü muhafaza ederek bu emaneti gelecek kuşaklara teslim etmenin gerekliliğini vurgulayarak bitirdi.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail