17 Mart 2016’da NDS’de ’’Campus France’’ sunumu yapıldı

Fransa’da üniversite okumak isteyen gençler için Fransız Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir devlet tanıtım ajansı olan Campus France’ın İstanbul bölge temsilcisi Serpil Gün 17 Mart 2016’da NDS’ye gelerek Fransa’daki yüksek öğrenim sistemini tanıttı.

Toplantı lisenin Gösteri Salonunda Okul Müdürü Yann de Lansalut, Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi ve konuyla ilgilenen her seviyeden velinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Önce, NDS’nin Fransa’da eğitim danışmanı olan Pınar Küçük-Pilon, 12.sınıf müdür yardımcısı Aurélie Frau-Kozak ve 11 ve 12.sınıfların rehber danışmanı Tuna Saikalı dinleyicilere öğrencilerin her biriyle ilgilenilme aşamalarını ve adaylık dosyalarının nasıl hazırlanıp takip edildiğini anlattılar.

Böylelikle çok sayıda veli Fransa’da yüksek öğrenim ve eğitim kurumlarıyla ilgili çeşitli pratik ve yararlı bilgiler edindi.

Fransa üniversitelerine başvurular 12.sınıfta yapılsa da öğrencilerin daha küçük sınıflardan itibaren bu konuda gerekli planlama ve çalışmaları yapmalarının, okumak istedikleri bölüm ve üniversite ile ilgili araştırma yapmalarının önemi vurgulandı;
eğitim hedeflerini, kariyer planlarını ne kadar erken oluştururlarsa o kadar başarılı bir seçim yapabilecekleri ve üniversite hayatı yaşayacakları söylendi.

Öğrencilere adaylık dosyasının nasıl oluşturulacağı konusunda da gerekli bilgiler veren konuşmacı sorulan soruları yanıtladı.