français | Türkçe

giriş

11 Şubat 2016’da NDS’de «Sand & Chopin: edebiyat, müzik ve aşk» gecesi

NDS Gösteri Salonu 11 Şubat’ta Orçun Orçunsel ile Zeynep Koltuk tarafından sunulan «Sand & Chopin: edebiyat, müzik ve aşk» adlı tiyatro okuma ve konser gecesi dolayısıyla kalabalık bir seyirci kitlesi ağırladı.

İki sanatçı, özellikle George Sand’ın « Histoire de ma vie » (Hayatımın Öyküsü) adlı kitabı ile André Maurois’nın kaleme aldığı « Lélia ou la vie de George Sand » (Leyla ya da George Sand’ın Hayatı) adlı biyografiden esinlenen yazar Nazlı Karabıyıkoğlu tarafından seçilen metinleri sahneledi.

Bu metinler önce Nazlı Karabıyıkoğlu’nun ’’Istanbul Art News’’ dergisindeki aylık köşesinde yayınlanmış olup, üzerinde yazarların yaşamış olduğu evleri gezerek, eserlerini okuyarak ve içlerinden alıntılar yaparak çalıştığı (Hugo-Balzac-Sand) Paris üçlemesinin 3. bölümünü oluşturuyordu. Daha sonra yazar, Orçun Orçunsel ile yukarıda belirtilen metinlerden hareketle George Sand hakkında bir çalışma hazırladı.

Piyanist Orçun Orçunsel ile Zeynep Koltuk karşılıklı olarak Chopin ile Sand’ın rollerini üstlenerek, müzisyenle Fransız yazarın ilişkisini anlattılar. Anlatılar arasında ise Orçun Orçunsel bestecinin imza attığı eserlerden yirmi kadar alıntı yorumladı.

Kendisi için sürpriz olan bu sahnelemeyle ilgili olarak Nazlı Karabıyıkoğlu, bu tür çalışmaların çoğaltılmasından yana olduğunu söylüyor. Müzik veya tiyatro yardımıyla grup çalışması yapmak ve böylece çok sayıdaki sanatçının biyografisini canlandırmak ona mutluluk veriyor.

Aşağıdaki iki bağlantıya tıklayarak, bu konserden alıntılar dinleyebilirsiniz:

http://www.nds.k12.tr/Orcun-Orcunsel-piyano-Zeynep-Koltuk-anlatici

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail