10C Sınıfı Öğrencilerinin Paris’e Kültürel Gezileri

28 Nisan-4 Mayıs 2019 tarihleri arasında 10C’den 22 öğrenci, öğretmenleri Nil Hamamcıoğlu ve Yeşim Özçubukçu eşliğinde Paris’e düzenlenen kültürel bir geziye katıldılar. Ayrıca iki gün boyunca, artık Paris’te yaşayan eski güzel sanatlar öğretmenleri Walid Zekri ile de bir araya geldiler.

Otele yerleştikten sonra, gezinin ilk gününde öğrenciler, Pierre Herme, Molière ve derste işledikleri diğer ünlü şahsiyetlerin heykellerini görmek üzere Grévin Müzesi’ni; ardından da Sacré-Cœur Bazilikası ile Montmartre Mahallesi’ni ziyaret ettiler.

29 Nisan Pazartesi günü, Louvre Müzesi’ne doğru yola koyuldular. Müzede derste inceldikleri Nicolas Poussin’in «Paysage avec Orphée et Eurydice» (Orpheus ve Evridiki Eşliğinde Manzara), Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa ve Eugène Delacroix’nın «La Liberté guidant le peuple» (Halkın Kılavuzu Özgürlük) adlı tablolarını yakından görme fırsatını yakaldılar. Ardından heykel bölümüne geçerek, Fransızca derslerinde işledikleri tanrıların heykellerini ve özellikle de bir reprodüksiyonunun da NDS’de bulunduğu «Semadirek Kanatlı Zaferi»ni; çok sevdikleri yazar Mérimée’nin hikâyesine referansla «Vénus de Milo»yu gördüler. Meşhur Angélina kahvesinde verilen sıcak çikolata molasından sonra, Seine Nehri üzerinde gemi ile gerçekleştirilen gece gezisi tüm gençlerin beğenisini topladı.

30 Nisan Salı günü, farklı sergileri ziyaret etmek üzere Cité des Sciences’ta uzun saatler geçirip grup hâlinde düzenlenen etkinliklere katıldılar. Ardından Sorbonne Üniversitesinin Şeref Bahçesi’ni ve Latin Mahallesi’ni gezdiler. Orada doktora sonrası eğitim için şimdi Paris’te bulunan lisemizin eski öğrencisi Can Mavi’ye rastladılar. Akşam, «Polis» teması çerçevesinde Fransızca kitaplarının bir parçası olan «Chicago» adlı müzikal komedi, öğrencilerimizi büyüledi.

1 Mayıs tarihinde, sabah saatlerinde Monet’nin müze hâline getirilen evi ve bahçesini gezmek için Giverny’de geçirdiler. Öğleden sonra Paris’e geri döndüklerinde, Eyfel Kulesi ve Trocadéro Meydanı’nı görmeye gittiler. Akşam saatlerini ise tiyatro etkinliğine ayırarak, sınıfta işledikleri Molière’in «Hastalık Hastası» adlı piyesini izlediler.

2 Mayısta, yazar Maupassant’ın izinden giderek, «Gece» adlı hikâyesinden hareketle, onun geçtiği yerleri keşfetmek üzere ilgili pasajları okuyarak bir sabah yürüyüşü gerçekleştirdiler. Akşam ise, «Paris by night» otobüsüyle eserinde geçen yerlere bir gece ziyareti düzenleyerek «Maupassant»a ayrılan günü noktaladılar. Ayrıca bu güzel gecenin bitiminde, öğrenciler Seine nehri kıyısında bu hikâyeyin devamını doğaçlama şekilde oynadılar.

Ertesi gün, Garnier Operası ziyaretini Orsay Müzesi’ne yapılan ziyaret izledi. Atelier des Arts et Lumières’de Van Gogh’un «Yıldızlı Gecesi » gösterisine ayrılan akşam saatlerinde, öğrenciler ressamın broşürde yer alan tüm tablolarını etkinlik boyunca bulmaya çalışarak eğlendiler.

4 Mayısta, bu kültürel gezinin değerlendirmesini yaptıktan ve oda anahtarlarını teslim ettikten sonra, öğrenci kafilesi, ticari açıdan olduğu kadar Garnier Operası’na kıyasla mimarî açıdan da önemli olan Galeries Lafayette’i keşfe gittiler. Bu yoğun ve içeriği zengin program sonrasında, Boğaziçi kıyılarına geri dönmek üzere havaalanına doğru yola koyuldular.

Öğrenciler; altı günde 76 km. yürümekten, eğitim-öğretim yılı süresince Fransızca dersleri boyunca işledikleri şeylerin büyük bir bölümünü yerinde görmekten ve seyahat boyunca Fransızca pratiği yapmış olmaktan çok mutlu oldular. Dönüşte bu konuda kaydettikleri ilerlemeye kendileri de şaşırdılar. Bu unutulmaz seyahatte kendilerine eşlik eden öğretmenlerini onurlandırmak ve onlara teşekkür etmek için kendilerine güzel birer buket çiçek sundular.