10A ve 10B Sınıflarında «Gurme Edebiyat» Etkinliği

Geçtiğimiz 3 Ekim haftasında, Fransızca dersi kapsamında «okuma ve yaşam sanatı olarak gastronomi» temasını irdeleyen 10A ve 10B sınıfı öğrencileri seçtikleri yemek tariflerini anlatımlı videolar hazırlayarak sundular.

Bu pedagojik çalışma sayesinde mutfak araç ve gereçleri ile ilgili kelime dağarcığı, miktar belirtmek için kullanılan nicelik belirteçleri, emir kipi çekimli fiiller gibi dil bilgisi kavramları öğrencilerin zihnine daha net bir şekilde yerleşirken aynı zamanda günlük yaşama dair diyalog pratiklerini de geliştirdiler.

Aktivite kapsamında evde hazırlanan ve videoya çekilen tarifler, ertesi gün okula getirilerek sınıf içinde organize edilen bir kahvaltı eşliğinde tüm öğrenciler tarafından paylaşıldı.

Öğrenciler aktiviteden büyük keyif aldıklarını belirtirken Fransızca günlük konuşma becerilerini geliştirmelerini sağlayan bu tür projeleri en kısa zamanda tekrarlamak isteklerini de paylaştırlar.

Bu eğitsel proje için Fransızca dili ve edebiyatı öğretmenimiz Amélie Caltagirone-Rousseaux’ya ve aktif olarak katılan tüm 10A ve 10B öğrencilerine teşekkür ederiz.