NDS Liseliler Edebiyat Ödülü

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 150 yıldan fazla bir süredir Türkiye’nin yabancı dilde eğitim veren en tanınmış kurumlarından biridir. Lise, 2008 yılında Mezunlar Derneği aracılığıyla NDS Edebiyat Ödülü’nü oluşturmuştur. Ödül sırasıyla bir yıl bir Türk yazarın Türkçe yazılmış eserine, ertesi yıl ise Frankofon bir yazarın Fransızca yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş eserine verilmektedir. Jüri, hepsi Notre Dame de Sion mezunu olan yazar, gazeteci ve akademisyenlerden oluşmaktadır.

Bu deneyiminden yararlanan lise, 2013’te ise, Fransa’daki Liseliler Goncourt Ödülü benzeri bir NDS Liseliler Edebiyat Ödülü düzenlemeye karar vermiştir. 2013 Eylül ayında lisenin 33 öğrencisinden oluşan bir jüri kurulmuş olup, bu jüri üyeleri 30 Mart 2011 ile 30 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkçeye çevrilip yayınlanmış eserler arasından seçilen 17 kitabı okumuştur.
NDS Liseliler Edebiyat Ödülü, Türkiye’de bu tarzda oluşturulmuş ilk ve tek ödüldür. Notre Dame de Sion Lisesi, bu ödül ile edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı ve gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlamaktadır.

NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Töreni, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve NDS’liler Derneği tarafından her yıl TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlenecektir.
Jüri ayrıca kitap Fransızcadan Türkçeye tercüme edilmiş bir eserse, kitabın çevirmenine de ödül takdim edecektir. Bu ödülün amacı ise, kültürler arasında aracılık yapan çevirmenin çalışmasının önemini vurgulamaktır.
Amélie Nothomb, « Yağmuru Seven Çocuk » başlığıyla çevrilip Doğan Kitap tarafından yayınlanan kitabıyla NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk yazardır.(2014) Kitap Bahadırhan Bozkurt tarafından Türkçeye çevrilmiştir.