Lycée Notre Dame de Sion

Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye 34373 Istanbul - Tel:+90 (212) 219 16 97 www.nds.k12.tr
http://pianocompetitionos.nds.k12.tr

Uluslararası Piyano Yarışması İstanbul tanıtıldı

Cumhuriyet - Zeynep Altay

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=387316

Notre Dame de Sion (NDS) Fransız Lisesi, 156 yıllık kesintisiz eğitim faaliyetine ek olarak 2000’li yıllarda başlattığı sanat etkinliklerini uluslararası boyuta taşıyan girişimlerini "Uluslararası Piyano Yarışması Istanbul Orchestra’Sion" projesiyle sürdürüyor.

Yarışma ile ilgili açıklama dün okulda düzenlenen NDS Lisesi Fransız Müdürü Yann de Lansalut, jüri başkanı Stéphane Blet, sanatçılar Ayşegül Sarıca, Ayla Erduran, Ali Darmar, Etsuko Hirose, NDS müzik öğretmeni koordinatörü Emanuelle Beaufils ile TRT temsilcisi Nihan Ünay’ın katıldığı basın toplantısında açıklandı. Başta TRT ve Kültür Ateşelikleri olmak üzere her iki ülkenin kültür, sanat, medya kurumlarının yarışmaya destek vereceğini belirten Lansalut, "NDS Edebiyat Ödülü gibi bu yarışma da lisenin Türkiye ile Fransa arasında köprü olma projesini uluslararası bir boyuta taşıyacaktır." dedi. Blet ise; "Yarışmaya yaş sınırı çekmiyoruz, iyi çalan kazansın. Dünyanın her yanından yüksek katılım bekliyoruz. Bir Türkiye aşığı olarak bu yarışmaya başkanlık etmek beni çok mutlu etti." diyerek yarışmanın sanatsal detayları hakkında bilgi verdi. Sarıca, Erduran ve Darmar böyle uluslararası bir yarışmanın sanatçıların kariyerleri ve uluslararası diyalog için önemini belirterek; "Yarışma düzenlemek hiç kolay değildir ve önemli olan bu yarışmanın sürekliliğini sağlamaktır" dediler. Piyanist Hirose; "Benim karıyerimde de bu tür yarışmaların katkısı vardır" diyerek Japonya’dan da katılım olacağını belirtti. "NDS ile başka projelerde de birlikte çalışıyoruz" diyen Ünay, TRT’nin tüm iç ve dış kurumlarıyla yarışmanın organizasyonu ve tanıtımınında görev alacağını açıkladı.
Uluslararası Piyano Yarışması Jürisi, Stéphane Blet (Jüri Başkanı), Ali Darmar, Eric Heidsieck, Etsuko Hirose, Dong Jun Kim, Süher Pekinel, Nikoloas Samaltanos, Ayşegül Sarıca’dan oluşuyor.

Onur Kurulunu Yann de Lansalut; "Her sanat projesinin desteğini arzulayacağı çok önemli isimlerin bu yarışmayı destekliyor olması, bizi ayrıca mutlu etmektedir. Ünlü Fransız sanat dostu ve uzmanı, Onur Kurulu Başkanımız Pierre Bergé, Leduc Yayınları Başkanı Michel Crichton, büyük Türk kemancısı Ayla Erduran, ünlü piyanist Güher Pekinel, ünlü piyanist Byron Janis, büyük Fransız besteci ve eğitimcisi Michel Merlet, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi Kurucusu ve Yöneticisi, Prof. Dr. Filiz Ali, TRT Genel Sekreteri Nihan Ünay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AB ve Dış ilişkiler Komisyon Başkanı Ayla Serpil Bağrıaçık ve Fransız Kültür Merkezi" sözleriyle tanıttı, Pekinel kardeşlerin ikiz olmaları dolayısıyla aynı anda jüride bulunmayı reddettiklerin belirtti.